Biden: Çin saldırırsa Tayvan'ı koruruz

Çin ile Tayvan arasında yaşanan gerginlik her geçen gün devam ederken, gerginliği tırmandıracak bir hamle de ABD Başkanı Joe Biden'dan gedi. Amerikan CBS kanalına konuşan ABD Başkanı Biden, Çin'in Tayvan'a saldırması durumunda ABD ordusunun Tayvan'ı 'koruyacağını' söyledi.

Biden: Çin saldırırsa Tayvan'ı koruruz
Son Güncelleme: 19 Eylül 2022 Pazartesi 14:34
19 Eylül 2022 Pazartesi 14:31

ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in olası bir saldırısına karşı Tayvan’ı 'koruyacaklarını' söyledi. Amerikan CBS kanalına röportaj veren Biden, “Yani ABD ordusu Tayvan’ı mı savunacak?” diye sorulmasının üzerine “Evet” yanıtını verdi.

Biden, “Tek Çin politikamız devam ediyor. Tayvan, bağımsızlık üzerine kendi yorumunu yapıyor. Biz de bu konuda farklı bir yöne ilerlemiyoruz, Tayvan’ı bağımsızlık için cesaretlendirmiyoruz. Bu onların kendi kararı" ifadelerini kullandı.

PELOSİ'NİN ZİYARETİ GERGİNLİĞİ EN ÜST SEVİYE ÇIKARMIŞTI

Bu ayın başında ABD, Tayvan’a 1.1 milyar dolar değerinde silah ve füze savunma sistemi satma kararını açıklamış, bu karar Çin’le gerilimin tırmanmasına yol açmıştı. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos ayında adaya yaptığı ziyaretin ardından gerilim daha da tırmanmıştı. Ziyaretin ardından Çin, Tayvan çevresinde beş gün süren bir askeri blokaj uygulamış, ABD de Çin ordusunun Ada etrafında füze denemeleri yaptığını iddia etmişti. Ancak Pekin yönetimi bu iddiayı doğrulamadı, Tayvan ise füzelerin tehdit yaratmayacak bir şekilde atmosfere fırlatıldığını savunmuştu.

Yorumlar