Sabit saat uygulaması devam edecek mi? Bakan Dönmez açıkladı

Sabit saat uygulamasının devam edip etmeyeceği merak konusu olmaya devam ediyor. Enerji Bakanı Fatih Dönmez konuyla ilgili yaptığı açıklamada sabit saat uygulamasının enerji verimliliğini artırdığına dikkat çekerek uygulamanın devam edeceğini söyledi. Bakan Dönmez, AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğine dikkat çekti.

Sabit saat uygulaması devam edecek mi? Bakan Dönmez açıkladı
Son Güncelleme: 17 Ağustos 2022 Çarşamba 13:30
17 Ağustos 2022 Çarşamba 13:27

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, milletvekillerinin sabit saat uygulamasına yönelik soru önergesini cevaplarken, İTÜ tarafından yürütülen bilimsel çalışmalarda sabit saat uygulamasının hem elektrik tüketimine olan etkisi hem de psikolojik ve sosyolojik etkilerinin analiz edildiğini hatırlattı.

Dönmez, “Bu kapsamda; Ülkemizin batısındaki nüfus, kentleşme, sanayileşme ve enerji yoğunluğu dikkate alındığında, uygulanmakta olan saat diliminin GMT+3’de sürekli bulunmasının ülkemiz nüfusunun büyük bölümünün gün ışığından daha uzun süre faydalanmasına ve enerji verimliliğine kayda değer katkı sağladığı ortaya konmuştur” dedi.

 

Dönmez, saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon gibi olumsuzlukların sabit saat uygulamasında daha az yaşanacağının da bilimsel olarak tespit edildiğini belirterek, bu bilimsel analiz sonuçları doğrultusunda sabit saat uygulaması hayata geçirildiğini hatırlattı. Dönmez, ayrıca; AB Komisyonu tarafından üye ülkelere tek saat uygulamasına geçilmesi tavsiye kararı iletildiğini belirtti.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar