Rus şirket duyurdu: S-400'ün bazı parçaları Türkiye'de üretilecek

Rusya'nın savunma sanayi ihracat şirketi Rosoboronexport'un Genel Direktörü Miheyev, S-400 sisteminin bazı parçalarının Türkiye'de üretimi için teknolojik işbirliği sürecinin başladığını söyledi.

Rus şirket duyurdu: S-400'ün bazı parçaları Türkiye'de üretilecek
Son Güncelleme: 16 Kasım 2021 Salı 07:37
16 Kasım 2021 Salı 07:37

Rusya'nın savunma sanayi ihracat şirketi Rosoboronexport'un Genel Direktörü Aleksandr Miheyev, Dubai Airshow Havacılık Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlarken, "Türkiye ile S-400'lerle ilgili teknoloji konusunda işbirliği yapacağız. Bazı parçaları yerelleştiriyoruz, bu konudaki çalışmalara da başladık" dedi.

Gazeteduvar'daki habere göre; iki ülke hava savunma sistemi konusunda yapılan anlaşmanın S-400'lerin tedarikinin yanı sıra sistemin parçalarının bir bölümün Türkiye'de üretilmesi koşulunu da içerdiğini anımsatan Miheyev, Türkiye'de üretilecek parçalara ilişkin ayrıntı paylaşmadı.  

'HÜKÜMETLER ARASI ANLAŞMALARA DAYANDIRIYORUZ'

Miheyev, Türkiye’ye yeni bir parti S-400 savunma sisteminin tedariki için ne zaman bir anlaşma imzalanabileceği ve yeni anlaşmanın teknoloji transferi içerip içermeyeceğine ilişkin soruya da şu yanıtı verdi:  

"Rosoboronexport, S-400 sistemi konusunda işbirliğini sürdürmek de dahil olmak üzere Türkiye ile ilişkilerini geliştirmeye hazır. Tüm kararları partnerimiz ile beraber alıyoruz. Ve kararlarımızı, tarafların hükümetler arası anlaşmalarına ve sözleşmeler ile belirlenen sözleşmelerine dayandırıyoruz."

Rosoboronexport’un, Türkiye’ye S-400 sistemleri teslim etmesini içeren ilk anlaşmayı ‘Türk tarafının herhangi bir şikayeti olmadan yerine getirdiğini’ belirten Miheyev, "Eminim ki yeni bir sözleşme üstünde nihai olarak anlaşılması hâlinde Türk tarafı bunu duyuracaktır" dedi. 

TESLİMAT ÖNCELİĞİ

Türkiye, Rusya'dan 4 adet S-400 bataryası satın aldı. Rus basını, söz konusu tedariki içeren anlaşmanın 2,5 milyar dolar değerinde olduğunu yazdı. 

Rosoboronexport yetkilileri, 2019'un Ekim ayındaki hava savunma sisteminin roketler dahil tüm parçalarını Türkiye'ye teslim ederek, anlaşmanın şartlarını belirlenen zamandan daha önce yerine getirdiklerini açıklamıştı.

Türkiye'ye birinci parti S-400 sistemi tedarikini içeren anlaşmada opsiyon da bulunuyor. Bu, Türkiye’nin ikinci partiyi satın almak istemesi hâlinde teslimat önceliği verileceği anlamına geliyor.

ABD, bir NATO ülkesi olmasına rağmen Rusya'dan savunma sistemi satın aldığı gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik, ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında bir dizi yaptırım kararı aldı. 

Rusya, son olarak Hindistan'da S-400 temini konusunda anlaşma yaptı ve bunun teslimatına ilişkin sürecin de başladığı açıklanmıştı. ABD'nin bu konuda nasıl bir tavır sergileyeceği de bundan sonraki süreçleri etkileyecek.

Yorumlar