Üç lider aynı masada: Prag'da tarihi kare!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Siyasi Topluluğu Toplantısına katılmak için Çekya'da. Erdoğan zirve öncesi Ermenistan Başbakanı Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile görüştü.

Üç lider aynı masada: Prag'da tarihi kare!
Son Güncelleme: 6 Ekim 2022 Perşembe 16:08
6 Ekim 2022 Perşembe 15:55

Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ilk toplantısı Çekya'nın başkenti Prag'ta yapılıyor. 

27 Avrupa Birliği (AB) ülkesinin yanı sıra AB üyesi olmayan 17 Avrupa ülkesinin davet edildiği toplantıda Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil ediyor. 

Sabah saatlerinde özel uçak "TUR" ile Prag'a giden Erdoğan, ziyareti sırasında ülke liderleriyle de görüşmeler yapacak.

Bu kapsamda Erdoğan, zirve öncesi Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi.

ZİRVE PROGRAMI

Ziyaret çerçevesinde Erdoğan, Barış ve Güvenlik Konulu Yuvarlak masa toplantısına katılacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşecek olan Erdoğan, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'i kabulünün ardından, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Çekya Başbakanı Petr Fiala ile üçlü görüşme gerçekleştirecek. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantının yapılacağı Prog Şatosu'na gelişinde Çekya Başbakanı Petr Fiala tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Prag Büyükelçiliğine de bir ziyarette bulundu. Öncesinde ise kendisine sevgi gösterisinde bulunan gurbetçilerle sohbet eden Erdoğan, hatıra fotoğrafı da çektirdi.

Ziyaretinde Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik ediyor.

Yorumlar