keyboard_arrow_up BİST 96.121
keyboard_arrow_down USD 6,1896
keyboard_arrow_up EURO 7,3092
keyboard_arrow_down ALTIN 243,4270
İSTANBUL 22 °
20 Eylül 2018 Perşembe

Polis okulları nerelerde var? 2018 polis okulları listesi

Son yıllarda polis okullarının sayısı azalmaya başladı. Peki ya Polis Meslek Yüksek Okulları nerelerde var? İşte 2018 polis okulları listesi..

Polis okulları nerelerde var? 2018 polis okulları listesi
31 Ağustos 2018 Cuma 09:00

Geçmişte sayıca fazla olan polis okulları günümüzde sayısı oldukça az. Daha 3-4 yıl öncesine kadar 29 polis okulu bulunurken şimdilerde bu sayısı yetersiz. Durum böyle olunca da çoğu kişinin polis olma hayalleri suya düşüyor. Peki ya ülkemizde  Polis Meslek Yüksek Okulları hangi illerde?

Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere Polis Akademisine bağlı, 2 yıl süre ile ön lisans düzeyinde, parasız yatılı, üniformalı, beslenme, barınma ve sağlık giderlerinin devletçe karşılandığı mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan eğitim kurumlarıdır.

Ülkemizde bulanan Polis Meslek Yüksek okullarının bulunduğu iller şu şekilde listelenmiştir.

PMYO Bulunan İller (Güncel 2018)

İstanbul Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu

Afyonkarahisar Polis Meslek Yüksek Okulu

Aksaray Polis Meslek Yüksek Okulu

Aydın Polis Meslek Yüksek Okulu

Erzurum Polis Meslek Yüksek Okulu

Gaziantep Polis Meslek Yüksek Okulu

Kastamonu Polis Meslek Yüksek Okulu

Kayseri Polis Meslek Yüksek Okulu

Kırıkkale Polis Meslek Yüksek Okulu

Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksek Okulu (İZMİR)

Samsun 19 Mayıs Polis Meslek Yüksek Okulu

İstanbul Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksek Okulu

Kemal Serhadlı Polis Meslek Yüksek Okulu (ADANA)

Karaman Polis Meslek Yüksek Okulu

23. Dönem POMEM Alım Tarihleri Ne Zaman?

İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev alan Emniyet Genel Müdürlüğü, Polis Meslek Eğitim Merkezi POMEM bünyesine toplamda 10 bin polis alımı yapacak. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan duyuruda "Polis Akademisine bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine 23. Dönem olarak eğitilmek üzere Lisans ve Ön lisans mezunlarından toplam 10.000 öğrenci adayı alınacaktır. Ön başvuru tarihleri ve sınava ilişkin esaslar 22.07.2018 tarihinde yapılacak olan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonrası Polis Akademisi Başkanlığı internet sitesinden ilan edilecektir." ifadelerine yer verildi. KPSS'den sonra esasların duyurulması ile lisans mezunu adaylar için 2018 yılı KPSS şartı ve ön lisans mezunu adaylar için ise 2016 yılında yapılan KPSS sınavından puan şartının aranması bekleniyor. Genel olarak lisans mezunlarında KPSS 60 ile üzeri, ön lisans mezunlarında ise KPSS 70 ve üzeri şartı aranmaktadır.

2018 Polis Özel Harekat (PÖH) Alım Başvuru Şartları

Emniyet Genel Müdürlüğü 2018 yılında 10 bin 703 kişilik Polis Özel Harekat (PÖH) alacak. Peki PÖH alımları ne zaman yapılacak, detaylar belli oldu mu? Emniyet Genel Müdürlüğünün 2018 yılına ait performans programının kamuoyuna duyurulması beklenmekteydi ve merak ile beklenen program yayımlandı. 

EGM'nin bünyesinde 14 bin 297 PÖH olduğu ve bu sayının 2018 yılında 25 bine çıkartılacağı belirtildi. Yani EGM'nin 2018 yılında 10 bin 703 kişilik PÖH alması bekleniyor. Emniyet Genel Müdürlüğünde bulunan Polis Özel Harekat PÖH sayısı 10 bin 703 kişi daha artırılacak. Peki alımlar ne zaman yapılacak. Şu anda POMEM eğitimleri halen sürmekte olup POMEM'de ki boşluğa göre en yakın zamanda ilanın yayımlanması ve PÖH alımlarının duyurulması beklenmektedir. 24. dönemde de PÖH alımların olmayacağı ve meslek içinden alımların gerçekleştirileceği kulislerde konuşuluyor.

Geçtiğimiz yıl KPSS şartsız, lise mezunu ve askerlik şartsız şekilde yapılan PÖH alımlarının yeni dönemde de aynı başvuru şartları ile yapılması beklenmektedir. Özel harekat birimlerinde istihdam edilmek üzere POMEM'lere başvuru yapacak adaylardan,

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) En az lise veya dengi okul olmak üzere, ön lisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olmak,

c) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olmak (31 Aralık 1989 ve sonrasında doğanlar),

ç) Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

PÖH Yaş Şartı Kaçtır?

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibariyle 28 yaşından gün almamış olanlar Polis Özel Harekat başvurusunda bulunabilirler.

2017 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1990 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

2018 PÖH Yaş Şartı: 31 Aralık 1991 ve sonrasında doğanlar, 18 yaşını tamamlamış olmak şartıyla Polis Özel Harekat alımlarına başvurabilirler.

Polis Meslek Yüksekokulları Başvuru Şartları Neler?

a) T.C. vatandaşı olmak,

b) Lise ve dengi okul mezunu olmak,

c) Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (260,00) ham taban puan almış olmak; Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuklarından Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2018 yılı içinde yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) TYT puan türünden en az (150,00) ham taban puan almış olmak, (NOT: Emniyet Teşkilatında çalışan veya Emniyet Teşkilatından emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda yer almamaktadır.

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, sınavın yapıldığı yılın ekim ayının ilk günü itibarıyla (1 Ekim 2018) 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak, (31 Aralık 1993 – 01 Ekim 2000 tarihleri arasında doğmuş olmak)

Yorumlar

masal En beğenilen yorum
ben 15 yaşındayım polis lisesine gidebilirmiyim
baran
ben 17 yaşındayım beni polis okularına alabilirmisiniz
merve
ben 16 yaşın dayım polis lisesine ide bilirmiyim
Rabia
Ben 15 yaşındayım polis lisesine gidebilirmiyim
emine
Ben 15 yaşındayım polis lisesine gidebilirmiym