Plastik poşete zam gelecek mi?

Plastik poşete zam geleceği iddiaları üzerine Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum Sosyal medya hesabından açıklama yapıldı.

Plastik poşete zam gelecek mi?
Son Güncelleme: 28 Aralık 2022 Çarşamba 13:00
28 Aralık 2022 Çarşamba 12:44

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca hazırlanan 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca 2023'de alınacak geri kazanım katılım payı tutarlarına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, plastik poşette yüzde 122,93 düzeyindeki yeniden değerleme oranıyla 55 kuruş olması gereken plastik poşet geri kazanım katılım payı, bu kararla 38,5 kuruş olarak belirlendi.

Böylece, marketlerin piyasaya süreceği her poşet karşılığında devlete ödeyeceği tutar 38,5 kuruş olacak. Tüketiciler poşete 25 kuruş ödemeye devam edecek.

Öte yandan kararla, lastik, akümülatör, pil, madeni yağ, elektrikli ve elektronik eşya, ilaç, plastik, cam, metal, ahşap, kompozit ambalajları için de geri kazanım katılım payı tutarlarında düzenleme yapıldı.

BAKAN KURUM: NE DEDİYSEK O!

Sosyal medya hesabınan açıklama yapan Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum plastik poşet fiyatlarının deişmediğini açıkladı.

Bakan Kurum şu ifadeleri kullandı:

"Plastik poşet fiyatı DEĞİŞMEDİ. Vatandaşlarımız için plastik poşet yine 25 kuruş. Marketlerin devletimize ödeyeceği ve çevre projelerimizde kullandığımız plastik poşet geri kazanım katılım payı 38,5 kuruş olarak belirlendi. Yani ne dediysek o! :)"

Yorumlar