Parasını vermeyen patronunu öldürdü: Cinayette takdir indirimi

Ankara'da garson olarak çalıştığı iş yerine ortak olmak için patronuna 450 bin lira veren Osman Özdemir, ortaklıktan cayan patronunun parasını geri vermemesi üzerine öldürdü. İfadesinde, 'amacım kendimi korumaktı' diyen Osman Özdemir, "4-5 el ateş ettim diye düşünüyordum; ancak 9 el ateş etmişim" dedi. Tutuklu sanık, yargılandığı davada takdir indirimi ile 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Parasını vermeyen patronunu öldürdü: Cinayette takdir indirimi
Son Güncelleme: 19 Kasım 2022 Cumartesi 16:16
19 Kasım 2022 Cumartesi 16:14

Ankara Hamamönü'nde geçen yıl meydana gelen olayda, Osman Özdemir, garson olarak çalıştığı gece kulübüne ortak olmak için patronu Şahmeran Gürbüz'e 450 bin lira verdi. Bir süre sonra ortaklıktan vazgeçen Şahmeran Gürbüz, Osman Özdemir'i işten çıkarıp yüzde 25'lik hissesi için de 260 bin lira değerinde otomobil verdi. Parasının geri kalanını isteyen Osman Özdemir, Şahmeran Gürbüz tarafından darbedildi.

Osman Özdemir, belindeki tabancayı çıkarmaya çalışan Şahmeran Gürbüz'den önce davranarak patronuna 9 el ateş etti. Şahmeran Gürbüz, olay yerinde hayatını kaybederken, gözaltına alınan osman Özdemir çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

'AMACIM ÖLDÜRMEK DEĞİL, KENDİMİ KORUMAKTI'

Osman Özdemir'in, 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis istemiyle tutuklu yargılandığı davanın karar duruşması Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Savunmasında, Gürbüz'ün kendisini darp ederken, eşiyle ilgili de tehditler savurduğunu öne süren sanık Özdemir, "'Ekmeğimden ettin, namusuma nasıl dil uzatırsın' diye tepki gösterdim. Buna rağmen yumruklamaya devam etti. Sonra belindeki tabancayı çıkardığını fark ettim. Önce davranıp silahımı çıkartarak, eline doğru ateş ettim. 4-5 el ateş ettim diye düşünüyordum; ancak 9 el ateş etmişim. Amacım öldürmek değil, kendimi korumaktı" dedi.

Sanık ve tanık beyanlarının ardından kararını açıklayan mahkeme, tutuklu sanık Osman Özdemir'e 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis cezası verdi.

Mahkeme daha sonra, sanığın suça konu eylemi icra etmesine sebebiyet veren olayın gelişimi ve yargılama sürecindeki saygılı, olumlu hal ve davranışlarını lehine takdiri indirim sebebi kabul edilerek, cezayı 25 yıla düşürdü.

Yorumlar