Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Orta Vadeli Program eylülde yayımlanacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Eylül ayının ilk yarısında 2022-2024 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programı yayımlamayı planladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay: Orta Vadeli Program eylülde yayımlanacak
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2021 Pazartesi 11:10
23 Ağustos 2021 Pazartesi 11:03

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık etti. Oktay "Cumhurbaşkanımızın onayı doğrultusunda eylül ayının ilk yarısında 2022-2024 dönemini kapsayacak Orta Vadeli Programımızı yayımlamayı planlıyoruz." dedi.

Oktay, hem cari açıkta hem de enflasyonda yılın ikinci yarısında olumlu gelişmeler öngördüklerini kaydetti.

Yıl sonu itibarıyla ihracatın 200 milyar doların üzerinde gerçekleşeceği yönünde güçlü göstergeler olduğunu belirten Oktay ''Hedefimiz 210 milyar dolar civarında ihracata ulaşmaktır." diye konuştu.

30 HAZİRAN'DA KURULDU

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle "Ekonomi Koordinasyon Kurulu" ve "Fiyat İstikrarı Komitesi" kurulmasına ilişkin karar 30 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanmıştı. Kurul, Cumhurbaşkanının görevlendireceği Cumhurbaşkanı Yardımcısı başkanlığında, Hazine ve Maliye Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Ticaret Bakanı ve Strateji ve Bütçe Başkanı'ndan oluşuyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantılarını aylık olarak gerçekleştirecek ve çalışmaları hakkında üç ayda bir rapor hazırlayacak.

Sekreterya hizmetleri Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülecek. Başkan tarafından gerekli görülmesi halinde, kurul toplantılarına gündemle ilgili bakanlar ve kamu görevlileri ile özel sektör, sivil toplum kuruluşları, meslek kuruluşları, sendikalar ve üniversitelerin temsilcileri de davet edilebilecek.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu faaliyetleri ve kararlarına ilişkin uygulama sonuçları başkan tarafından Cumhurbaşkanına sunulacak.

Yorumlar