MSB'den 11 şehit hakkında açıklama: Olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldi

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Tatvan'da meydana gelen helikopter kazasına ilişkin, "Ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.'' dedi.

MSB'den 11 şehit hakkında açıklama: Olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldi
Son Güncelleme: 8 Mart 2021 Pazartesi 16:26
8 Mart 2021 Pazartesi 16:22

Milli Savunma Bakanlığı, Tatvan'da 11 askerin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

''Saat 14.30’dan itibaren ani hava değişimi ile olumsuz hava şartlarıyla karşılaşılmış, bulut içine girilmiştir. Bunun üzerine pilotlar tarafından geri dönüş kararı verilmiştir. Ancak maalesef saat 14.41’de kaza kırım meydana geldiği değerlendirilmektedir.

"Olumsuz hava şartları nedeniyle"

Olayın meydana gelmesinde helikopterden kaynaklanan bir neden olmadığı, helikopterin bakım faaliyetlerinin mevcut mevzuata uygun olarak zamanında ve uygun şekilde yapıldığı, helikoptere yönelik hava şartları dışında herhangi bir dış etkinin olmadığı, uçuşun son aşamasında hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle helikopterin bulut içinde kalması ve bir anda yer görüş şartlarını kaybetmesi nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir.''

Yorumlar