İmamoğlu'dan Fatih'in tablosu için açıklama: O artık İstanbul halkına ait bir eserdir

Londra'da yapılan müzayede ile 770 bin sterline alınan Fatih Sultan Mehmet'in tablosu ile ilgili olarak İmamoğlu, "Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüz yıllar İstanbul'da yaşamaya devam edecek" dedi

İmamoğlu'dan Fatih'in tablosu için açıklama: O artık İstanbul halkına ait bir eserdir
Son Güncelleme: 26 Haziran 2020 Cuma 13:07
26 Haziran 2020 Cuma 12:10

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılan müzayede ile 770 bin sterline İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından alınan Fatih Sultan Mehmet'in tablosuyla ilgili olarak İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu açıklamada bulundu.

İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Mutluyuz. Bellini'nin gerçekten önemli bir tablosunun, bize ait aslında bir anının, Fatih Sultan Mehmet'e ait bir tablonun yakıştığı yer, elbet İstanbul'dur.

"Çok onur duydum"

Yakışan; İstanbul halkının, hatta bütün dünyanın gelip, o muhteşem komutanı, padişahı görmek isteyeceği bir alanda ziyaret etmesidir. Bu noktada; satışa çıktığını duyunca çok heyecan duydum ve hemen arkadaşlarıma, süreci incelemeleri için talimat vermiştim. Bugün de belediyemize ait bir şekilde sonuçlanması, beni çok mutlu etti. Çok onur duydum.

"Artık İstanbul halkına ait bir eser"

Tam da Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'da daha özel bir anıtla hissedilir hale gelmesini ve bunun Mustafa Kemal Atatürk'ün bir vasiyeti üzerine, bize yakıştığını ifade ettiğim ve bununla ilgili bir proje sürecini başlattığımız -şu anda yarışma safhasında- hatta nerede olması gerektiği konusunda ön hazırlıkların yapıldığı sıcak günlerde böyle bir hediyenin İstanbul'a kazandırılması, beni, çok çok mutlu etmiştir. Hayırlı olsun İstanbul halkına. İstanbul halkına ait bir eserdir o artık. İnşallah nice yüz yıllar İstanbul'da yaşamaya devam edecek"

Yorumlar