Biden yönetiminden Esad hükümeti hakkında en net yorum: Normalleştirme planımız yok

ABD Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad hükümetiyle diplomatik ilişkileri "normalleştirme veya iyileştirme" planı olmadığını ve diğer ülkeleri de bunu yapmaya teşvik etmediğini açıkladı.

Biden yönetiminden Esad hükümeti hakkında en net yorum: Normalleştirme planımız yok
Son Güncelleme: 30 Eylül 2021 Perşembe 14:58
30 Eylül 2021 Perşembe 14:22

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Ürdün'ün Suriye ile olan ana sınır kapısını yeniden açmasının ardından Reuters'ın Washington'un iki ülke arasında bir yakınlaşmayı destekleyip desteklemediğine ilişkin sorusuna yanıt olarak, Esad'ın kendi gözlerinde "hiçbir meşruiyet kazanmadığının" altını çizerek, "Esad rejiminin Suriye halkına uyguladığı vahşet göz önüne alındığında, ABD'nin Esad hükümetiyle ilişkilerini normalleştirmesi söz konusu değil" dedi.

Açıklama, Başkan Joe Biden yönetiminin Suriye hakkında bugüne kadarki en güçlü yorumları arasında yer aldı.

NE OLMUŞTU?

2012'den beri Suriye'deki diplomatik varlığını askıya alan ABD, ülkede şu ana kadar büyük ölçüde Irak Şam İslam Devleti örgütünü (IŞİD) kesin bir yenilgiye uğratma ve Suriye halkına insani yardım sağlama politikası gütmüştü. Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri de dahil olmak üzere ABD'nin müttefiki Arap devletleri, iç savaşın patlak verdiği 2011'den itibaren Suriye ile bağlarını kesti.

Birleşik Arap Emirlikleri Suriye ile diplomatik ilişkileri yeniden kurmak için 2018'de ilk adımı atsa da, Haziran 2020'de eski Başkan Donald Trump, Esad'ı ve yakın çevresini hedef alan en kapsamlı yaptırımlarını uyguladı.

11 yıllık iç savaşın ardından Esad yönetimi ülkenin kuzeyi dışında hakimiyeti tekrar ele geçirdi. Muhaliflerin son kalesi olan kuzey batıda Türk kuvvetleri, Kürt kontrolündeki doğu ve kuzeydoğuda ise ABD kuvvetleri konuşlandı

Yorumlar