Nihal Olçok'tan 15 Temmuz çıkışı: Bunlar putperestliği hatırlatıyor

15 Temmuz darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah'ı kaybeden Nihal Olçok, çeşitli yerlere 15 Temmuz ismi verilmesiyle ilgili “Bunlar bana cahiliye dönemindeki putperestliği hatırlatıyor” dedi.

Nihal Olçok'tan 15 Temmuz çıkışı: Bunlar putperestliği hatırlatıyor
Son Güncelleme: 15 Nisan 2019 Pazartesi 15:45
15 Nisan 2019 Pazartesi 15:30

15 Temmuz darbe girişiminde eşi Erol Olçok ve oğlu Abdullah'ı kaybeden Nihal Olçok, Odatv'den Ayşe Baykal'ın sorularını yanıtladı. 

Olçok, “15 Temmuz sonrası sizi en çok üzen hangi olaydı?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “Hayatın içinde olmaya, hayata katılmaya çalışıyorsun; çünkü yasın bir yerde bitmek zorunda. Ama bir tabela görüyorsun, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, 15 Temmuz Meydanı gibi… Türkiye’nin bir ucunda 15 Temmuz Dönercisi, İstanbul’un bir sokağında 15 Temmuz Büfesi görmek gibi… Bunlar bana cahiliye dönemindeki putperestliği hatırlatıyor."

"Putperestlik de aslında iyi niyetle başlamıştı"

Putperestliğin de aslında iyi niyetle başladığını söyleyen Olçok şöyle devam etti: "İnsanlar uzun yolculuklar ve ayrılıklardan dolayı Kâbe’nin etrafındaki taşlardan yanlarında götürürlerdi. Bir müddet sonra o taşlara -estetik amaçlı niyetin iyi amaçlı olduğunu düşünüyorum- şekiller vermeye başladılar. Sonra onlar suret oldu, suret olunca siret oldu, yani kalplerine işledi. Ve tapınmaya başladılar. Ondan sonra taş ağır gelmeye başladı, yük oldu. Daha sonra bunu daha hafif ve fayda getirecek malzemelerden yapmaya başladılar. Mesela ekmek hamuru ve helvadan putlar yapmaya başladılar. Sonra aynı putları acıkınca gıda olarak kullandılar. Ve yaptıkları putlardan beslenir hâle geldiler. İşte dönerciyi, büfeciyi gördüğümde aynı bunu hissettim. Ve birçok şeyi idrak edemediğimizi gördüm…”

"İmamoğlu bağımsız aday dahi olsa..."

“İstanbul seçimleri için ne düşünüyorsunuz?” sorusuna da Olçok, “Ne İstanbul, ne de İstanbullu bu kadar şüpheyi kaldırmaz, yenilenmesinin doğru olacağına inanıyorum. Ben sonucun değişmeyeceğini düşünüyorum. Bu saatten sonra Ekrem İmamoğlu’nun bağımsız aday dahi olsa İstanbul’u kazanacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye aslında unuttuğu bir şeyi gördü. İyi bir muhalefet, iyi bir lider çıkarır” yanıtını verdi.

Yorumlar