İmamoğlu'ndan İçişleri'ne mülteci tepkisi: Neyi kimden saklıyorsunuz şeffaf olun!

İçişleri Bakanlığı'nın İstanbul'da yaşayan yabancı sayısını 1 milyon 87 bin 17 olarak açıklamasının ardından İBB Başkanı İmamoğlu, "İstanbul’da nüfusun yüzde 20’sini geçtiğini düşündükleri için ikamet verilmesiyle ilgili süreç durduruldu. Bu 10 ilçenin yüzde 20’si bile 1 milyon 200 bin insan yapıyor." dedi. İmamoğlu, "Neyi kimden saklıyorlar. Şeffaf olsunlar bu mesele önemli bir meseledir." diye konuştu.

İmamoğlu'ndan İçişleri'ne mülteci tepkisi: Neyi kimden saklıyorsunuz şeffaf olun!
Son Güncelleme: 26 Haziran 2024 Çarşamba 12:56
26 Haziran 2024 Çarşamba 12:52

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. İmamoğlu mülteci sayısına ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın kendisini yalanlamasına tepki göstererek "Neyi kimden saklıyorlar. Şeffaf olsunlar bu mesele önemli bir meseledir." dedi. İmamoğlu, "AK Partili ilçe var İstanbul’da. Onların söylediği düzensiz göçmen sayısı tahminlerini dinleseniz benim söylediğimi 2’ye katlar. Daha sağlıklı bir veriyi paylaşayım. İstanbul’da nüfusun yüzde 20’sini geçtiğini düşündükleri için ikamet verilmesiyle ilgili süreç durduruldu. Bu 10 ilçenin yüzde 20’si bile 1 milyon 200 bin insan yapıyor." ifadelerini kullandı.

İmamoğlu'nun açıklamaları şöyle:

 

“39 ilçenin 39’unu da ziyaret ettim. Her ilçe belediye başkanının kendi ilçesiyle ilgiyle yaptığı tespitleri dinleseniz… 13 AK Partili ilçe var İstanbul’da. Onların söylediği düzensiz göçmen sayısı tahminlerini dinleseniz benim söylediğimi 2’ye katlar. Daha sağlıklı bir veriyi paylaşayım. İstanbul’da nüfusun yüzde 20’sini geçtiğini düşündükleri için ikamet verilmesiyle ilgili süreç durduruldu. Bu 10 ilçenin yüzde 20’si bile 1 milyon 200 bin insan yapıyor. İnsanların su tüketim oranı ciddi veridir. İstanbul’da kişi başı su tüketimi 225 metre küpe kadar çıkmış durumda. Bu İnsanlarımız daha fazla su kullanıyor anlamına gelmiyor. 2 buçuk milyona yakın insanın İstanbul’da yaşadığını gösteriyor. Sayın Bakan’a sesleniyorum daha önce İstanbul’da görev yaptık. Türkiye’de yerel yönetimler düzensiz göçle gelen, sığınmacı sıfatıyla gelen… Bakanın 1 milyon 80 bin sayısının içinde ikameti olan oturma izni alan veya geçici yerleşim alan sayıyı kapsıyor. Bizim veya diğer belediyelerin verilerle ilgili bilgilendirilmediğini ifade etmek isterim. Öyle rakamlar var ki Türkiye genelinde 10 milyonlardan bahsediliyor. Evime metro ile giderken 7-8 yaşındaki bir çocuğun 'milyonlarca mülteci var huzursuz oluyoruz' demesi bizi rahatsız ediyor… Neyi kimden saklıyorlar. Şeffaf olsunlar bu mesele önemli bir meseledir. Savaşları öne koyanlara net olarak söyleyeyim bu meselenin tek müsebbibi Irak ve Suriye bölgesinde oluşan savaşlar zamanında Türkiye’deki yanlış politikalardır.” ifadelerini kullandı.

"VATANDAŞLARIMIZIN YEMEKLERİNDE NELERİ YİYEMEDİĞİ MERAK EDİN"

CHP'nin önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geleceğine ilişkin soruları yanıtlayan İmamoğlu "Bu yemeğe olan ilgiyi hayretle izliyorum. Hangi yemekte buluştuğumuz değil, toplumumuzun yemekte neleri yiyemediğine daha fazla odaklanılmalı. Önceki dönem genel başkanımızla buluşuruz, buluşacağız. Bugün olur, bir hafta sonra olur.”

İmamoğlu, "Bence lütfen bunu bu kadar merak etmeyin. Merak edilmesi gereken bizim buluşacağımız yemek değil de vatandaşlarımızın yemeklerinde neleri yiyemediği konusu diye düşünüyorum" diye konuştu.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar