‘ABD askerleri vuruldu’ iddiası! MSB iddialara yanıt verdi!

Milli Savunma Bakanlığı'ndan 'Türkiye tarafından ABD gözlem noktası' vuruldu şeklinde yayılan haberlere yalanlama geldi.

‘ABD askerleri vuruldu’ iddiası! MSB iddialara yanıt verdi!
Son Güncelleme: 12 Ekim 2019 Cumartesi 09:21
12 Ekim 2019 Cumartesi 09:19

ABD'de yayın yapan Newsweek dergisi 'Türkiye, Suriye saldırısında görünüşe göre yanlışlıkla Amerikan özel kuvvetlerini vurdu’ iddiasını ortaya attı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bu iddialara yanıt geldi. Bakanlık yaptığı açıklamada, “ABD'nin gözlem noktasına herhangi bir atışın söz konusu olmadığı" bildirilerek "Kesinlikle  ABD askerinin vurulması söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD gözlem noktasının yaklaşık 1000 metre güney batısındaki tepelerden Suruç’un güneyindeki sınır karakollarımıza Doçka ve havan tacizleri yapılmıştır. Meşru müdafaa kapsamında karşılık verilerek atışların yapıldığı terör mevzileri ateş altına alınmıştır. ABD’nin gözlem noktasına ise herhangi bir atış söz konusu değildir. Atış öncesinde de ABD üssüne yönelik zarar verilmemesi için her türlü tedbir alınmıştır. ABD tarafından konunun tarafımıza iletilmesi sonucu tedbiren ateşler kesilmiştir. Kesinlikle ABD ve Koalisyon askerinin vurulması söz konusu değildir.”

Pentagon yetkilisi: Henüz tespit edemedik

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, Suriye'de Ayn el-Arap (Kobani) yakınlarında ABD askerlerine ait bir gözlem noktasının yakınlarında patlama olduğunu, ancak bu patlamanın kimler tarafından gerçekleştirildiğini henüz tespit edemediklerini belirtti.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir Pentagon yetkilisi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgedeki saldırı iddialarına ilişkin "Kobani yakınlarında askeri üssün değil askeri gözlem noktasının yakınında bir patlama meydana geldiğinin farkındayız." dedi.

Patlamanın detaylarına ilişkin bilgi toplamaya devam ettiklerini ifade eden yetkili, "Saldırıda hiçbir ABD askeri zarar görmedi. Saldırının kim tarafından gerçekleştirildiğini henüz bilmiyoruz." diye konuştu.

Yetkili, "Amerikan askerlerine yönelik bilinçli bir saldırı olduğuna inanmıyoruz." değerlendirmesinde de bulundu.

Yorumlar