Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı!

Sıcaklıkların mevsim normallerinin altında olacağını belirten Meteoroloji, vatandaşları kuvvetli sağanak yağış konusunda uyardı.

Meteoroloji’den sağanak yağış uyarısı!
Son Güncelleme: 17 Nisan 2019 Çarşamba 09:04
17 Nisan 2019 Çarşamba 09:02

Meteoroloji, Genel Müdürlüğü, vatandaşları  kuvvetleri sağanak yağış konusunda uyardı.

Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Trakya, Akdeniz (Antalya hariç),İç Anadolu'nun güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile İstanbul, Çanakkale, Denizli, Ankara, Kırıkkale ve Kırşehir çevrelerinin yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Hatay, Rize, Kars, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Batman ve Siirt çevreleri ile Trabzon'un doğu, Artvin'in kıyı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Kuzey, iç ve doğu kesimlerinde hava sıcaklıklarının 2 ila 6 derece azalacağı diğer taraflarda ise önemli bir değişiklik olmayacağı ifade edildi.

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin altında seyredeceği belirtildi. Rüzgarın genellikle kuzey ve kuzeybatı, güney kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, gece saatlerinden itibaren Doğu Anadolu'nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda güneybatıdan kuvvetli (40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

Kuvvetli yağış uyarısı!

Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Hatay, Rize, Kars, Ağrı, Iğdır, Bingöl, Batman ve Siirt çevreleri ile Trabzon'un doğu, Artvin'in kıyı kesimlerinde görülecek sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması beklendiğinden meydana gelmesi muhtemel ani sel, su baskını, kar erimeleri, yıldırım tehlikesi, dolu yağışı ve yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İllere göre hava durumu

İstanbul 8°C, 14°C

Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı

Ankara 5°C, 13°C

Çok bulutlu, güney ve batı kesimleri aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı

İzmir 10°C, 17°C

Parçalı çok bulutlu

Hatay 10°C, 17°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Zonguldak 6°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu

Trabzon 10°C, 12°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; doğu kesimlerde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Kars 2°C, 5°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların il genelinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

Siirt 8°C, 16°C

Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerine kadar yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.

 

Yorumlar