Maliyetlerdeki artış et ve süt üretimini tehlikeye soktu

Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, maliyetlerdeki artışların üretimi tehlikeye soktuğunu belirtti. "Geri dönülmez yola giriyoruz” diyen Keskin, "2008 yılında yaşanan süt kriziyle 1 milyonu aşkın hayvanın kesime gittiğini ve ette ithalat bağımlılığının arttığını hatırlattı.

Maliyetlerdeki artış et ve süt üretimini tehlikeye soktu
Son Güncelleme: 22 Ağustos 2022 Pazartesi 15:38
22 Ağustos 2022 Pazartesi 15:36

Et ve süt üreticileri, maliyetlerdeki artışların üretimi tehlikeye attığını belirtti. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, "Bu insanlar üretimden çıkarsa bir daha geri dönüşü olmayan yola girmiş oluyoruz. Bu hayvanlar kesiliyor ve çok sıkıntıya düşeceğiz." açıklaması yaptı. Keskin, süt desteğinin yıl boyunca sürmesi gerektiğini ve destekleme priminin 1 TL olarak devam etmesi çağrısında bulundu.

Sektör temsilcileri, Türkiye'de üretimin ana omurgasını oluşturan küçük işletmelerin yüzde 67'lik paya ulaştığını ve bu işletmelerde bir litre sütün üretim maliyetinin 8.13 TL'ye ulaştığını kaydetti.

Sözcü'den Sayime Başcı'nın haberine göre buna karşılık çiğ süt fiyatının 7.50 TL'de kaldığını ve üreticinin eline sadece 7 TL geçtiğini kaydeden Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, şu uyarıları yaptı:

"Bu insanlar üretimden çıkarsa bir daha geri dönüşü olmayan yola girmiş oluyoruz. Bu hayvanlar kesiliyor ve çok sıkıntıya düşeceğiz. Geçmişte bunları yaşadık, aynı senaryoyu bir daha yaşamayalım. Bizim istikrarlı süt fiyatını korumamız lazım. Zam olması mühim değil sağlam zemine oturtursak süt üretimini her tarafımız mera ve hayvancılık olur. Vatandaş eti de ucuza yer.”

"DESTEK 1 TL'DE KALSIN"

2008 yılında yaşanan süt kriziyle 1 milyonu aşkın hayvanın kesime gittiğini ve ette ithalat bağımlılığının arttığını hatırlatan Keskin, bu noktada fiyat artışı yerine desteklerde artırıma gidilmesi ve denetleme ile sistemin kurulabileceğini kaydetti. Keskin, mayıs ayında 1 TL'den 20 kuruşa kadar düşen destek priminin yıl boyunca 1 TL olarak devam etmesi gerektiğini aktardı.

Keskin "Hem üreticinin hem tüketicinin hem de devletin kazanması için mutlaka süt desteği tüm yıl sürmeli ve destekleme primi yıl boyunca 1 TL olarak devam etmeli." dedi.

Yorumlar