TBMM Başkanı Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özel'i ziyaret etti

Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş ile CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in görüşmesi sona erdi. Özel, Ogün Samast'ın serbest bırakılmasıyla ilgili "Bir el Dink'in katilini koruyup kollamış. Burada derin güçler gözümüzün önünde racon kesmektedir" dedi. Özel ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nşn zayıflatılması ve kararların uygulanmamasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayacaklarını vurguladı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Özel'i ziyaret etti
Son Güncelleme: 16 Kasım 2023 Perşembe 16:49
16 Kasım 2023 Perşembe 16:43

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Numan Kurtulmuş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel'i Meclis'teki odasında ziyaret etti.

Basına kapalı gerçekleşen Kurtulmuş ve Özel görüşmesi yaklaşık 30 dakika sürdü.

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özel, Kurtulmuş ile görüşmesine ilişkin soruya şu yanıtı verdi:
 
Son derece samimi bir ortamda görüştük. Kendisine teşekkür ediyorum. Anayasada iç tüzükle ilgili tartışmaları yerel seçimden sonra yapacağız. Sayın Kurtulmuş Can Atalay konusuna mümkün oldukça yapıcı şekilde yaklaşmaya çalıştığını söyledi. Bahsedilen anayasa değişikliği konusuyla ilgili tavrımız belli. Ancak bütün partilerin anayasayla ilgili görüşlerinin alınacağı bir süreç yerel seçimlerden sonra olabilir.
 
Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) zayıflatılmasını ve alınan kararların uygulanmamasını meşrulaştıracak bir sürecin içinde olmayacaklarını vurgulayan CHP lideri Özel, 'hak ihlali' kararına karşın cezaevinde tutulan Can Atalay'ın milletvekilliğiyle ilgili tartışmalara ilişkin şunları söyledi:
 
Önümüzdeki birkaç hafta içinde ya da muhalefet partilerinin olmadığı bir ortamda vekilliğin düşürülmesine karşı bir hareket olacağı izlenimini almadım. Bütün milletvekillerinin bu yargı darbesine karşı durması gerektiğini düşünüyoruz.
 
Özgür Özel, Hrant Dink'in katili Ogün Samast'ın tahliye edilmesi ile ilgili ise, "Bir el Hrant Dink'in katilini korumuş ve günü gelince bu derin yapı katiline sahip çıkar mesajını vermiş. Bu, hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti'ne meydan okumaktır. Bu, Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesi değildir. Karanlık ve derin güçler hepimizin gözü önünde racon kesmektedir. Buna teslim olmayacağız. Bu, Erdoğan'ın demokrasiye karşı suçlar defterine kalın harflerle yazılacak bir gelişmedir. Hangi derin yapı bunu yazmıştır, bunu tarih gösterecek. Ama biz bu yapıya teslim olmayacağız" ifadelerini kullandı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar