Kız Kulesi yıkıldı mı? Sosyal medyadaki iddialara yanıt geldi!

İstanbul’un simgelerinden biri olan Kız Kulesi bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon sürecine alındı. Sosyal medyada paylaşılan bir video üzerine kullanıcılar kulenin yıkıldığını iddia etti. Konuyla ilgili Müzeler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada "Kız Kulesi’nin özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmaların devam ettiği" belirtildi

Kız Kulesi yıkıldı mı? Sosyal medyadaki iddialara yanıt geldi!
Son Güncelleme: 4 Eylül 2022 Pazar 11:59
4 Eylül 2022 Pazar 11:56

İstanbul’un simgelerinden olan tarihi Kız Kulesi’nin yıkıldığı yönündeki iddialar sosyal medyada gündem oldu.

Konuyla ilgili beklenen açıklama Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden geldi.

Genel Müdürlüğün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, 1940'lı yıllarda Kız Kulesi'nde yaşanan yangın sonrasında betonarme eklenti yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Betonarme eklenti, alanında uzman isimler olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Prof. Dr. Feridun Çılı, Han Tümertekin ile İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi tarafından hazırlanan, yapının depreme karşı dayanımının olmadığına ilişkin raporlar ve yine danışman hocalarımızın kontrolünde hazırlanan projeler doğrultusunda evrensel koruma ilkelerine bağlı kalarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmakta, özgün malzemesine uygun olarak yapılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir." ifadeleri kullanıldı.

Restorasyona ve Kız Kulesi'ne ilişkin tüm belgeler ve gelişmelerin https://kizkulesi.com sitesinden paylaşıldığına yer verilen açıklamada, "2023 yılında, Cumhuriyetimizin 100. yaşında, Kız Kulesi, tarihi ve abidevi değerine uygun şekilde, bir anıt eser ve müze olarak hizmet verecektir." denildi.

"RESTORASYON SIKINTISIZ DEVAM EDİYOR"

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, “Restorasyon sıkıntısız bir şekilde devam ediyor. Hiçbir problem yok. Her gördüğünüz görsele inanmayın” açıklamasında bulundu.

Yorumlar