Kılıçdaroğlu: Kazanacağımız seçimi neden boykot edelim

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı.

Kılıçdaroğlu: Kazanacağımız seçimi neden boykot edelim
14 Mart 2018 Çarşamba 08:14

Yazar Abdulkadir Selvi, CGP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeyi kaleme aldı.

 Selvi’nin yazısı şöyle:

“İttifak yasası Meclis’ten geçtikten sonra CHP’nin etkin isimlerinden Selin Sayek Böke, sosyal medya hesabından, “Dün gece adil ve güvenli seçim yok edildi. Ya izleyeceğiz ya da gerçek bir seçimin asgari koşulları sağlanana dek boykot ve/veya çekilme seçeneklerini ele alacağız” diye bir paylaşımda bulundu.

Seçimlerden çekilme ve boykot seçeneğini Kılıçdaroğlu’na sorduk.

“Kazanacağımız seçimleri neden boykot edelim. Biz seçimleri kazanacağız. Bu yasa kaybettiklerini gösteriyor. Kaybediyoruz nasıl kazanabiliriz onun arayışı içindeler. Biz de halkımıza güveniyoruz ve kazanacağız” dedi. Seçimlerden çekilme ya da boykot önerisine kapıları kapattığına göre, CHP’nin yeni yol haritası ne? Kılıçdaroğlu, “Hedefimiz bundan sonra 2019 seçimidir. Olası erken seçimdir” dedi.

Hafta sonu CHP önemli kararların alındığı bir tüzük kurultayı yaşadı. Kılıçdaroğlu, tüzük kurultayı ile birlikte, “İç işimizi bitirdik” dedi. Artık 2019 seçimlerine odaklanacaklarını söyledi. Ama kurultaya ilişkin sorulması gereken sorular vardı.

Tüzük kurultayının zamanı mıydı değil miydi şeklindeki tartışmaları hatırlattık. Tüzük kurultayıyla ilgili hazırlıkların 1.5 yıl önce başladığını ve kendisinin bunu 7-8 ay önce açıkladığını hatırlattı. Verdiği sözü yerine getirdiğini söylemekle yetindi.

 

Kılıçdaroğlu’nun tüzük kurultayında, ”Kim izinsiz TV’ye çıkarsa partiden kovarım” şeklindeki konuşması, eleştirilere neden oldu, ‘antidemokratik’ olarak nitelendirildi. Bu tutumunu sormadan olmazdı. Biz de sorduk, ”Nasıl yorumlandı bilmiyorum ama ben inandığım doğruları söyledim” karşılığını verdi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE DE İTTİFAKA KAPI ARALADI

CHP, ittifak yasasına karşı çıktı ama bir yandan da tüzüğünde ittifaka ilişkin önemli düzenlemeler yaptı. Kılıçdaroğlu bu durumu, “İttifak yasasının tüzükteki izdüşümü olarak yapılan düzenlemeler” olarak tanımladı. Asıl önemli olan Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinde de ittifaka açık olduklarını ifade etmesiydi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının bu bölümünü aynen aktarmak istiyorum.

Tüzükteki düzenlemeniz CHP’nin ittifakları da gündemine aldığını mı gösteriyor?

İttifaka karşı değiliz biz. Biz % 10 seçim barajına karşıyız. Siyasi partiler ittifak yapabilirler. Bu konuda herhangi bir şekilde ittifak olmasın, ittifakları yasaklayalım diye bir düşüncemiz yok zaten.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir ittifak olmayacak herhalde?

Bunu zaman gösterecek.

Yani kapıyı kapatmıyorsunuz, Cumhurbaşkanlığı’nda kesin olmaz demiyorsunuz?

Tabii tabii.

Daha önce CHP olarak biz aday çıkartacağız noktasındaydınız, o tutumunuzdan daha yumuşak bir seviyeye mi geçtiniz?

Yo yani, bir yasa çıktı, bu yasanın izdüşümünü tüzüğümüze koymamız gerekiyordu. Bu çerçevede bir düzenleme yaptık. Halbuki öteki zaten il başkanlarının teklifidir. Bizim değil, il başkanlarının teklifi ve en yüksek oyla kabul edildi.

İttifak ile birlikte AK Parti ile BBP arasında düşünüldüğü gibi listelerinden aday gösterme mi olacak? Yani sütun mu liste ittifakı mı olacak?

Düzenleme bütün ittifak türlerine izin veren türden bir düzenleme.

Bu durumda siz bir başkasıyla yan yana sütun ittifakı da yapar mısınız? Yoksa başka bir partinin listenizden girmesini mi istersiniz?

Onu bilmiyorum zaman gösterecek. Bugünden şunu veya bunu yapacağız deme durumunda değilim.

İttifakla ilgili siz doğrudan temas yapacak mısınız?

Gerekirse yaparım.

Anayasa Mahkemesi’ne bu ittifak yasasını götürecek misiniz?

Evet temsilde adalet bölümünü, ittifakı değil.

Son söz. Siyaset her gün kendi şartlarında yeniden doğuyor.”

Yorumlar