Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'Türkçe Ezan' açıklaması!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gazeteci Abdülkadir Selvi'ye 'Türkçe Ezan' tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'Türkçe Ezan' açıklaması!
Son Güncelleme: 8 Kasım 2018 Perşembe 21:36
8 Kasım 2018 Perşembe 21:03

CHP'nin disipline sevk ettiği milletvekilleriyle ilgili açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Öztürk Yılmaz disipline oy birliği ile sevk edildi. CHP’li olan CHP’nin kararlarına ve politikalarına uymak zorundadır. Herkes istediği gibi hareket edemez. İstediğimiz gibi hareket ederim derseniz o zaman partiden ayrılırsınız. CHP’de olduğunuz sürece CHP’nin politikalarına göre hareket etmek durumundasınız." dedi.

Türkçe Ezan Açıklaması

Öztürk Yılmaz'ın 'Türkçe Ezan' söylemlerini değerlendiren Kılıçdaroğlu açıklamasının devamında şunları söyledi: Bu tür tartışmaları asla doğru bulmam. CHP olarak bu tür konuların tartışılmasında hassasuz. Ne ben ne de hiçbir arkadaşım bunu doğru bulmaz. Halkın bu kadar sorunu varken, ezan tartışmasının açılmasını ise doğru bulmam. Ki şunu da unutmamak gerekir, 16 Nisan 1950 tarihli Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülen ezanın Arapça okunabilmesine ilişkin yasa teklifine CHP grubu olumlu oy vermiştir. Sizin gazetenizin o dönemdeki başlığı da şöyleydi, CHP de müzakerenin başlangıcından bu karar muhalif olmadığını bildirdi.

Abdülkadir Selvi: Kişisel görüşü olarak ne diyorsunuz? Ezan Türkçe mi Arapça mı okunmalı?

Kılıçdaroğlu: Arapça ezan, Türkçe ezan tartışmasının bırakılması lazım. Arapça ezan İslam dinimizin evrensel bir değeridir. Dünyanın neresinde okunursa okunsun. Ezan İslam’ın bir çağrısı. Olduğunu ifade eder. Ki dünyanın her yerinde de ezan Arapça okunur. Ve dünyanın her noktasında ezana saygı gösterilir. Bütün dünyada Arapça olarak okunur. Ve ezan okunduğunda dünyanın her tarafında saygı gösterilir. Biz politikacılar bir yerde konuşma yapıyorsak ezan okunduğunda saygımızdan dolayı konuşmamız keser, ezanın bitmesini bekleriz. Çünkü bir toplum gelenekleri, görenekleri ve inançlarıyla yaşar. Biz CHP olarak toplumun değerlerine saygı gösteririz.  

Yorumlar