Kazım Karabekir anmasında 15 Temmuz tartışması

Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarından Kazım Karabekir'i anma töreninde yaptığı konuşma sırasında Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile Kazım Karabekir'in akrabası olduğunu söyleyen Ferhan Ayasbeyoğlu arasında kısa süreli bir sözlü tartışma yaşandı.

Kazım Karabekir anmasında 15 Temmuz tartışması
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:01
27 Ocak 2019 Pazar 14:12

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karaman’ın Kazım Karabekir ilçesinde “Kazım Karabekir Paşayı Anma Programı”na katıldı.

Kazım Karabekir Belediyesi Kültür Sitesi Salonu'nda, Kazım Karabekir Paşa’nın 71’inci ölüm yıl dönümü nedeniyle düzenlenen anma etkinliğinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum şunları söyledi:

“Kazım Karabekir ismi her şeyden önce, milletimizin gönlüne, kalbine kazınmıştır. Yani siz sokak tabelalarından kaldırarak, bu ismi silemezsiniz, silemeyeceksiniz diye ifade etmiştik. Gazi Mustafa Kemal ve Kazım Karabekir Paşamız. İstiklal Harbi'nin en önemli önderi ve en büyük iki kahramanıydı. İstiklal Harbi'nin ilk dakikalarından itibaren, büyük bir ittifakla, dostluk ve kardeşlikle hareket ettiler. Ve milletimize bir vatanı armağan etmek için canlarını dişlerine taktılar. Geceyi gündüze azık ettiler. Bugün de ülkemize o dönemin bir benzerini yaşatmak isteyenler var. Ülkemizi sıkıştırmak bölmek isteyenler var. Tüm yolları hatta darbeyi bile deneseler bile başaramadılar, başaramayacaklar.”

Bakan Murat Kurum, "Biz 15 Temmuz’da milletin bütünlüğü için biz bu mücadeleyi verdik. O gün de birçok şehidimiz birçok gazimiz oldu. Dolayısıyla vatanın bütünlüğü ve birliği için mücadele vermiştir” diye konuştu.

Kurum, konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminden bahsettiği sırada salonda bulunan Kazım Karabekir'in torunlarından Ferhan Ayasbeyoğlu, "Bugün 15 Temmuz hakkında konuşmamanızı rica ediyorum. Yarın, öbür gün istediğinizi yapın ama lütfen buna alet etmeyin. Böyle bir konuşma yapılması benim kanıma dokunuyor" dedi.

Kurum, Ferhan Ayasbeyoğlu'na şu yanıtı verdi:

"Biz 15 Temmuz’da vatanın, milletin bütünlüğü için bu mücadeleyi verdik. O gün de birçok şehidimiz, birçok gazimiz oldu. Onlar da vatanın birliği, beraberliği, bütünlüğü için mücadele etmiştir."

Tartışmanın ardından Ayasbeyoğlu, salonu terk etti.

Yorumlar