Katil kocanın cezasında 'pişmanlık' indirimi!

Boşanma aşamasındaki eşini rehin tutup ardından başından vurarak öldüren cani koca hakkında karar çıktı. Eşinin cansız bedeniyle arabada dolaşan Eren Erdoğan hakkında verilen ağırlaştırılmış müebbet, müebbet hapis cezasına çevrildi. Öldürülen kadının annesi ise karara isyan etti.

Katil kocanın cezasında 'pişmanlık' indirimi!
Son Güncelleme: 29 Eylül 2020 Salı 11:40
29 Eylül 2020 Salı 11:32

İstanbul'da, 16 Mart 2019 tarihinde, boşanma aşamasında olan Fatma Erdoğan ile sanık Eren Erdoğan bir alışveriş merkezinde buluştu. Daha sonra Fatma Erdoğan, 155 polis ihbar merkezini arayarak, "Davalık olduğum eşim beni esir tutuyor, şu an araca kilitledi" diye ihbarda bulundu.

Polis ihbar hattı ile yapılan görüşmeden yaklaşık 15 dakika sonra Eren Erdoğan, tabanca ile 2 el ateş ederek Fatma Erdoğan'ı öldürdü. Eşinin cansız bedeni ile arabada 2 saat dolaşan katil zanlısı, daha sonra teslim oldu. Eren Erdoğan'ın "eşini kasten öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" ve "ruhsatsız silah ya da mermi taşıma" suçlarından da 13 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Eren Erdoğan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, maktul Fatma Erdoğan’ın ailesi ve tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu. Son sözü sorulan tutuklu sanık Eren Erdoğan, "Pişmanım. Üzgünüm. Böyle bir şey olmasını istemiyordum. Tasarlayarak, planlayarak bu suçu işlemedim’’ dedi.

Mahkeme heyeti, sanığı eşini kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın sabıkasız oluşu, suçu işlemesinden sonraki pişmanlığı, verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının geleceği üzerindeki olumsuz etkileri ve duruşmada gözlemlenen kişiliğini lehine indirim sebebi sayan mahkeme, sanığın cezasını müebbet hapis cezasına indirdi.

Mahkeme ayrıca sanığı "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’ suçundan 2 yıl 9 ay 10 gün hapis, "ruhsatsız silah bulundurma" suçundan da 6 bin lira adli para cezasına çarptırdı. Duruşma sonrasında adliyenin önünde konuşan maktul Fatma Erdoğan’ın annesi Kıymet Alyar, "Bu mu adalet? Benim çocuğum geri gelsin, ben müebbet yatarım. Katiller cirit atıyor" dedi.

 

Yorumlar