Salim Atay: Kamunun tomografisini çekiyoruz

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, tüm kamu çalışanlarını kapsayan Kamu-Veri anketine 863 bin kişinin katıldığını duyurdu. Atay, “Bir anlamda kamunun tomografisini çekiyoruz” dedi.

Salim Atay: Kamunun tomografisini çekiyoruz
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 12:04
14 Ağustos 2019 Çarşamba 08:38

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Salim Atay, tüm kamu çalışanlarını kapsayan Kamu-Veri anketine 863 bin kişinin katıldığını belirtti. Hürriyet’te yer alan habere göre, kurum sorunları ortaya koymak için anket yaptıklarını belirten Atay, “Türkiye’nin insan kaynakları alanında tomografisini çekmiş olacağız. Bugüne kadar hep memurlar eleştirildi. Bizde bu defa memurları dinleyelim dedik. Anketin gizli ajandası yok, sorunları tespit etmek istiyoruz. Şimdi ‘focus gruplarla’ kurumlara giderek çalışanları dinleyeceğiz” dedi. Atay, tüm memurları kapsayan anket çalışması Kamu-Veri ile üniversite öğrencilerine yol göstermesi için oluşturulan Üni-Veri gibi projelerle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Dünya rekoru oldu”

“Biz gerek Üni-Veri gerek Kamu-Veri ile toplunun katına dayalı şeyler üzerinden sağlıklı objektif kararlar vermesini istediğimiz için bu çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmaları toplumla paylaşacağız, bizim uhdemizde kalmayacak. Kamu-Veri’ye 863 bin başvuru oldu ve bu dünya rekorudur. Bazı eleştiriler oldu. Bunu ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya gibi gelişmiş saydığımız bütün ekonomiler yapıyor. Bundan daha dolay bir şey olamaz. Bir insanın maaş, ücret verdiği insanın memnuniyetini, sadakatini, sorunlarını dinlemesinden daha doğal bir şey olamaz. Biz hiçbir konuda “dünyadaki iyi uygulamaları görmeden kendimiz aklettik, böyle yaptık” demeyiz.

Bizim hiçbir projemiz bizim kendi kişisel deneyimimize dayalı değildir. Biz 863 bin memurun doldurduğu anketle ilgili hala çalışıyoruz. Dünyanın bütün ülkelerinde bu çalışmalar yapılmaktadır. Bize , “Bunu e-Devlet üzerinden yapıyorsunuz insanları fişliyorsunuz” diye eleştiri geldi.  Biz milyonlarca çalışanı olan bir kurumda anketi insanlara ulaştırmak için başka yolumuz yok. Bu kadar kişinin anket doldurduğu yerde kimi, nerede, ne yapacaksınız? Bize bu kadar kişinin sağladığı görüş bize zaten yeterince şey söylüyor. ABD 599 bin kişiye ulaşabilmiş. Biz bu anketi pek çok anket şirketinin yaptığı gibi birtakım yüzdeler vermek için yapmıyoruz.”

“Kamunun tomografisini çekeceğiz”

Çalışanları tarafından devletin yaptığı araştırmaya en çok katılan ülke olduklarını hatırlatan Salim Atay, “Biz İnsan Kaynakları Ofisi olarak kamuda çalışan herkesi ilgilendirecek bir ölçümle bu işe girdik ve bizim elimizde bir master data oldu. Biz bu datayı proses (veriyi işlemek) ederek ilgili kurumlara çıktı sağlayacağız, onların önünü görmesini sağlayacağız. Bu anketi biz her yıl tekrarlayacağız. Bu master data üzerinden Türkiye’nin insan kaynakları yönetimini, politikalarını, yöntemlerini ortaya çıkaracağız. Bir anlamda kamunun tomografisini çekeceğiz. Biz burada çok enteresan şeylerle karşılaştık. Büyük bir devlet, milyonlarca çalışanı var. Devlette binlerce pozisyon var.

Sadece anket verilerine dayanarak olayların üzerine gitmeyeceğiz. Bundan sonra fokus gruplarımız olacak. İçinde akademisyen, endüstri mühendisi, endüstriyel psikolog olan ekiplerimiz var. Bunlar ilgili kurumlara gidiyorlar ve ‘biz sizin kurumunuzla ilgili yaptığımız anketten şu sonuçlara ulaştık, bu sizin için ne anlama geliyor’ diye yerinde tespit yapacağız. Bizim çıkardığımız sonuçtan ne anlamalıyız diye tespit yapacaklar. Gerekli görürsek bireysel görüşmeler yapacağız. Arkadaşlarıma şunu söylüyorum. En katı bir bilim adımının bize sorduğu soruya yanıt veremiyorsak milletin karşısına çıkmayalım. Bir bilim adamı desin ki ‘bunu nasıl ölçtün’ bunun cevabını veremeyeceksek bu işe girmeyelim. Bizim için ölçü budur, bilimsellik esastır” açıklamasını yaptı.

Yorumlar