İran'dan dünyayı ayağa kaldıracak 'nükleer bomba' tehdidi: Birkaç gün içinde rahatça üretiriz

ABD Başkanı Biden'ın ziyaretinde İsrail ve Suudi Arabistan'ın ABD Başkanı'ndan ilk talebi olan İran'ın nükleer gücüne dair yaptırımlar konusunda somut bir adım atılmadı. Ancak İran bu tartışmalar devam ederken nükleer gücüyle ilgili çarpıcı bir açıklama yaptı. İran yönetimi, istedikleri takdirde birkaç gün içinde nükleer bomba yapabilecek güce sahip olduklarını belirterek tartışmaları alevlendirecek bir çıkış yaptı

İran'dan dünyayı ayağa kaldıracak 'nükleer bomba' tehdidi: Birkaç gün içinde rahatça üretiriz
Son Güncelleme: 18 Temmuz 2022 Pazartesi 11:58
18 Temmuz 2022 Pazartesi 11:56

ABD Başkanı Joe Biden'ın Ortadoğu ziyareti sonrası İran'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Biden'ın ziyareti kapsamında İran'a güçlü yaptırımlar bekleyen ancak istediğini alamayan İsrail ve Suudi Arabistan yönetimleri durumdan rahatsız olurken İran ise ABD'ye ve Ortadoğu'daki müttefiklerine yönelik korkutan bir tehditte bulundu.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’ın danışmanı Kemal Harazi, Tahran yönetiminin nükleer bomba yapacak kapasiteye sahip olduğunu ancak henüz bu yönde bir karar vermediklerini açıkladı.

"BİRKAÇ GÜN İÇİNDE RAHATÇA ÜRETİRİZ"

Euronews Türkçe'nin haberine göre Katar merkezli El Cezire kanalına konuşan Harazi, ABD Başkanı Joe Biden’ın Orta Doğu ziyaretini tamamlamasının hemen ardından ilginç açıklamalarda bulundu.

Harazi, “Birkaç gün içinde uranyumu yüzde 60 zenginleştirebileceğiz, yüzde 90 zenginleştirilmiş uranyumu rahatça üretebiliriz. İran nükleer bomba üretmek için teknik olanaklara sahip. Ancak bir nükleer bomba imalatı konusunda karar verilmedi” dedi.

Ülkesinin Batı ülkelerinin talep ettiği gibi balistik füze programını ve bölgesel politikalarını hiçbir şekilde müzakere etmeyeceğini belirten Harazi, “Komşu ülkelerden ve İsrail’den güvenliğimize yönelik bir tehdide gereken yanıt verilecektir” ifadesini kullandı.

TRUMP DÖNEMİNDE BAŞLAMIŞTI

İran’ın uranyumu yüzde 60 zenginleştirmesi, bu konuda yüzde 3,67 oranını kriter gören 2015’teki nükleer anlaşmanın çok üzerinde bir değer olarak biliniyor.

Uranyumun yüzde 90 zenginleştirilmesi nükleer bomba üretimi için yeterli görülüyor. ABD, eski Başkanı Donald Trump’ın kararıyla nükleer anlaşmadan 2018 yılında tek taraflı ayrılmıştı.

Washington’un tek taraflı anlaşmadan çıkıp, Tahran’a yönelik yaptırımları uygulamaya koymasının ardından İran, anlaşmadaki kriterleri ihlal etmeye başlamıştı.

ABD GARANTİ VERMEYİNCE İRAN ASKYA ALDI

İran’ın İstihbarat Bakanı Mahmut Alavi, geçen yıl, Batı ülkelerinin baskısının Tahran’ı nükleer silah arayışına sokabileceği uyarısında bulunmuştu.

Nükleer anlaşmanın yeniden canlandırılması konusunda Tahran ve Biden yönetimi arasında 11 ay süren dolaylı görüşmelerin ardından mart ayında ana çerçevede uzlaşılmıştı.

Ancak, Tahran’ın Biden yönetiminden yine tek taraflı anlaşmadan çıkmayacağına dair istediği garantiler üzerine görüşmeler yeniden askıya alınmıştı.

Yorumlar