İngiliz kraliyet düğününde alt yazı gafı

İngiltere kraliyet düğününde BBC sunucusunun sözlerinin yanlış anlaşılması sonucu alt yazıda “Prenses’in göğüsleri ne güzel” yazması ülkede gündem oldu

İngiliz kraliyet düğününde alt yazı gafı
Son Güncelleme: 13 Ekim 2018 Cumartesi 12:22
13 Ekim 2018 Cumartesi 12:03

İngiltere'de 2. Elizabeth'in torunu ve tahtın 9 numaralı varisi Prenses Eugenie ile nişanlısı Jack Brooksbank, Windsor Şatosu'nda düzenlenen bir törenle evlendi.  Törende BBC’nin alt yazısı ise ülkede gündem oldu.

BBC'nin otomatik altyazı sistemi, sunucunun "Ne güzel gelinlik" sözlerini yanlış anlayınca Prenses Eugenie'nin nikahın kıyıldığı St George Kilisesi'ne gelişinde, ekranda "Ne güzel göğüsler" yazısı belirdi.

 Ses tanıma sistemi karıştırdı

BBC'nin haberine göre ses tanıma sistemi, sunucunun gelinlik için kullandığı 'dress' sözcüğünü, göğüs anlamına gelen 'breast' sözcüğüyle karıştırdı.

Prens Harry ile Meghan Markle'ın 19 Mayıs'ta evlendiği kilisede yapılan törene Kraliçe ve diğer Kraliyet ailesi üyeleriyle aralarında çok sayıda ünlünün de bulunduğu 850 kişi davet edildi.

Töreni halktan 1250 davetli izledi.

Düğünün güvenlik hariç tüm masraflarını ailelerin karşıladığı belirtildi. Ancak düğündeki güvenlik önlemlerinin 2 milyon sterline (yaklaşık 2.6 milyon dolar) mal olduğu belirtiliyor. Monarşi karşıtı Republic (Cumhuriyet) adlı grup, Prenses Eugenie'in kamu görevi yapmadığını belirterek güvenlik harcamalarını da ailelerin karşılaması çağrısını yaptı. Ancak Buckingham Sarayı bu çağrıya "Güvenlik polisin işidir" yanıtını verdi.

Yorumlar