İlnur Çevik: Trump Tillerson’u tweet ile kovdu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, bugünkü yazısında, ABD’deki yaşanan gelişmeleri kaleme aldı.

İlnur Çevik: Trump Tillerson’u tweet ile kovdu
14 Mart 2018 Çarşamba 10:23

 Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik Yeni Birlik köşesindeki yazısında ABD’de yaşanan gelişmelerin Türkiye’ye etkisini değerlendirdi.

 İlnur Çevik, “Tillerson yönetimindeki Amerikan Dışişleri, epey bir zamandır işlevsiz hale gelmişti ve Trump bundan hiç memnun değildi. YPG ve PYD’ye de arka çıkan Pentagon ise baskın bir rol almıştı ve Trump’ın Beyaz Sarayı da burada büyük sıkıntı çekiyordu. Şimdi Dışişlerine şahin Pempeo’yu getirerek ve CIA’nin başına da şahin oğlu şahin Haspel’i atayarak Beyaz Saray Pentagon’un yükselen gücünü dengelemeye çalışıyor…” dedi

 “Haspel, Amerikan derin devletinin önde gelen ve karanlık CIA operasyonların başındaki kişi… Bundan sonra Haspel’den bu tür operasyonlarla suikastlar ve yeni patlamalar beklenebilir” uyarısında bulunan Çevik şöyle devam etti:

“Peki, bunlar Türkiye için ne demek? Amerikalılar bundan sonra YPG ve PYD’ye arkalarını dönebilirler ama Türkiye’den ödünler koparmak isteyeceklerdir... Bu da İran konusunda olabilir… Türkiye’nin Washington’la yakınlaşması için bazı adımlar da atmasını bekleyebilirler…”

Yorumlar