Almanya'dan Rusya açıklaması: "İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu"

Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın Ukrayna'yı işgali İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu, Avrupa'yı savunma stratejisini güçlendirmeye zorladı" dedi.

Almanya'dan Rusya açıklaması: "İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu"
Son Güncelleme: 3 Mayıs 2022 Salı 18:39
3 Mayıs 2022 Salı 18:36

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve ve Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'le yaptığı görüşmeler sonrası açıklamalarda bulundu.

Scholz, her iki ülkenin de NATO'ya olası üyeliğini desteklediğini ifade ederek "Rusya'nın diğer ülkelere saldırmayacağını kimsenin varsaymaması gerektiği" mesajı verdi.

Almanya Başbakanı Scholz, "Rusya'nın Ukrayna işgali İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan düzeni bozdu, Avrupa'yı savunma stratejisini güçlendirmeye zorladı. Kimse Rusya devlet başkanının ve hükümetinin başka durumlarda uluslararası hukuku şiddetle çiğnemeyeceğini varsayamaz" diye konuştu.

'PUTİN BİR EMPERYALİST'

Almanya Başbakanı, Stern dergisine verdiği ayrı bir röportajda ise Putin'in emperyalist politikalar güttüğünü ve Rusya'nın komşu ülkelerini "arka bahçe" olarak gördüğünü söyledi. Rusya'nın Ukrayna'nın doğu ve güney kanadında saldırılarının yoğunlaşmasıyla ilgili ise "Orada yeni bir hat kurmak istiyor gibi görünüyor ancak nihayetinde ateşkesle sonuçlanacak" dedi. 

Yorumlar