İki ilde FETÖ operasyonu

Nevşehir ve Kayseri'de Fetullahçı Terör Örgütü'ne yönelik yürütülen operasyon kapsamında 17 şüpheli gözaltına alındı.

İki ilde FETÖ operasyonu
Son Güncelleme: 15 Mart 2019 Cuma 19:11
15 Mart 2019 Cuma 19:08

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmada, daha önce tutuklanan ve bir süre önce tahliye edilen bir kişinin, FETÖ'nün Nevşehir'deki yapılanmasını aktif hale getirmek için çalıştığı yönündeki ihbarı üzerine yapılan çalışma sonucu 19 şüpheliye ulaşıldı.

Polisin düzenlediği eş zamanlı operasyonla, haklarında yakalama kararı  çıkarılan şüphelilerden 3'ü Kayseri, 14'ü ise Nevşehir'de olmak üzere 17 şüpheli  gözaltına alındı. Aranan 2 şüpheliden 1'inin ise tutuklu olduğu, diğerinin de  yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

Şüphelilerin evlerinde 54 bin dolar ile 95 bin lira bulundu

Şüphelilerin yakalandığı evlerde yapılan aramalarda ise 54 bin 550  dolar ile 95 bin 610 lira ve çok sayıda dijital materyal, örgütsel doküman ve  yasaklı yayınlar ele geçirildi.

Gözaltına alınanlar arasında, örgütün aktif hale gelebilmesi amacıyla  çalışma yapan, güncel Nevşehir sorumlusu, kadın yapılanma sorumlusu ile güncel  Kayseri finans sorumlusu olduğu tespit edilenler de var.

Örgüte finansal destek sağladıkları da anlaşılan şüphelilerin, bazı  örgüt üyelerinin yurt dışına kaçışlarını sağladıkları, tutuklu bulunanların  ailelerine maddi destek sağladıkları ve yabancı uyruklular adına kayıtlı ikinci  bir GSM hattı kullandıkları da tespit edildi.

Yorumlar