III. Charles törenle resmen kral oldu

Kraliçe II. Elizabeth'in ölümünün ardından tahtın varisi ve 73 yaşındaki oğlu Charles, Londra'daki St James's Sarayı'nda resmen kral ilan edildi. Törende konuşan Kral Charles, "Bana geçen zorlu görevler, sorumluluklar var." dedi.

III. Charles törenle resmen kral oldu
Son Güncelleme: 10 Eylül 2022 Cumartesi 15:24
10 Eylül 2022 Cumartesi 15:07

Dünyanın gözü günlerdir İngiltere'de. Halk bir yandan Kraliçe 2. Elizabeth'in yasını tutarken, bir yandan da merakla yeni hükümdar Kral 3. Charles'ın tahta oturmasını bekliyor.

Düzenlenen törenle kral ilan edilen Charles'ın tahta resmen oturmasına ise hâlâ biraz vakit var.

KRAL 3. CHARLES ADINI ALDI

İngiltere, bugün, 70 yıldır şahit olunmamış anlara tanıklık etti.

Perşembe günü ölen Kraliçe 2. Elizabeth'in yerine, ilk oğlu Charles kral ilan edildi ve Kral 3. Charles adını aldı.

Aslında ölen kraliçenin tahtına oğlunun geçeceği uzun zamandır biliniyordu ve kraliçenin ölümü açıklanır açıklanmaz Charles'a kral diye hitap edilmeye başlandı.

Ancak kraliyet geleneklerine göre Charles'ın resmi olarak kral ilan edilmesi az önceki törenle gerçekleşti.

Kral 3. Charles, St James’s Sarayı’nda 200 kadar kıdemli hükümet yetkilisi, Kraliyetin etki alanındaki diğer ülkelerden gelecek 14 diplomat ve devletin yüksek kurumlarından görevlilerin yaptığı toplantının ardından yaptığı konuşmanın tamamlanmasıyla birlikte resmen kral oldu.

Törende Charles'ın eşi Camilla ve oğlu Prens William da hazır bulundu

Charles toplantının ardından katıldığı bu topluluğu otomatik olarak 'Kraliyet Danışma Konseyi'ne dönüştürmüş oldu ve böylece yapılan toplantı da resmi kraliyet toplantısına dönüşmüştü.

Yemin ifadeleri, taahhütler ve annesinin ölümü ile ilgili anma cümlelerinden oluşan bir konuşma yapan Charles'ın krallığını ilan eden duyuru ilan eden duyuru, St James’s Sarayı’nın balkonundan okundu.

 

Yorumlar