İçişleri kaymakamlık sınavı ne zaman, başvurular hangi tarihlerde 2018?

İçişleri kaymakamlık için geri sayım başladı. İçişleri kaymakamlık başvuruları ve sınavı ne zaman 2018?

İçişleri kaymakamlık sınavı ne zaman, başvurular hangi tarihlerde 2018?
Son Güncelleme: 13 Haziran 2018 Çarşamba 09:54
13 Haziran 2018 Çarşamba 09:33

Kaymakamlık sınavına girecek adaylar için heyecanlı bekleyiş sürerken sınavla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama yapıldı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan kaymakamlık sınavının ne zaman yapılacağı araştırılıyor.

İçişleri kaymakamlık başvuruları ve sınavı ne zaman 2018?

Kaymakamlık sınavı için kamu yönetimi ve diğer alan mezunlarının takip ettiği ilan, ÖSYM'nin resmi internet sitesine eklendi. Kamu yöneticisi olmak isteyenlerin araştırdığı kaymakamlık sınavı için başvurular temmuz ayında, sınav ise eylül ayında gerçekleştirilecek.

ÖSYM'nin yayımladığı bilgilere göre kaymakamlık sınavı, bu yıl 02 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Sınavın başvuruları 5 Temmuz tarihinde alınmaya başlanacak, 12 Temmuz tarihinde sona erecek.

Kaymakamlık ücreti ne kadar?

Sınavın ücret bilgisi ve detayları ÖSYM tarafından önümüzdeki günlerde paylaşılacak. Geçen yıl sınav ücreti 165 TL (%18 KDV dâhil) olarak belirlenmiştir. Ödemeler, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile yapabilecek. Adaylar, sınava başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretini yatırmalıdır. Ödeme işlemlerinden kaynaklanabilecek hatalardan ÖSYM ve İçişleri Bakanlığı sorumlu olmayacaktır. Fazla ya da yersiz ödeme yapan kişilere herhangi bir iade yapılmayacaktır.

2017 yılında gerçekleştirilen sınavda;

Adayların, kendisinden istenen bir konuda uzun ya da kısa bir metin yazmasına, verilen problemleri yazarak çözmesine ya da verilen sorulara uzun veya kısa, yazılı cevaplar vermesine dayanan açık uçlu (yazılı) sınav uygulandı. Sınavda adaylara, en az 16 açık uçlu sorudan oluşan Genel Yetenek ve Genel Kültür ile en az 24 açık uçlu sorudan oluşan Alan Bilgisi uygulandı. Soruların, konular içerisindeki yaklaşık oranı aşağıdaki gibi oldu:

Genel Yetenek ve Genel Kültür (%40): Türkçe (%15), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (%5), Türkiye’nin Sosyo-ekonomik Yapısı (%10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (%10) ile ilgili sorulardan,

Alan Bilgisi (%60): Anayasa Hukuku (%10), İdare Hukuku (%20), Türkiye’nin İdari Yapısı (%8), Türkiye’de Mahalli İdareler (%7), Ekonomi (%15) ile ilgili sorulardan oluştu.

Kaymakamlık sınavına kimler başvurabilir?

1- Üniversitelerin Siyasal Bilgiler, Hukuk, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri ile bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki en az dört yıl süreli fakültelerden mezun olmak.

2- 1700 sayılı Dahiliye Memurları Kanunu’nun 2 ve 2/A ile 657 sayılı DMK’nın 48/A maddelerinde yer alan şartlara haiz olmak.

3- 01 Ocak 2017 tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak, (01.01.1982 ve daha sonraki tarihlerde doğanlar).

4- Askerlikle ilişiği bulunmamak, askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş veya yedek sınıfa geçirilmiş olmak.

Yorumlar