HDP'li Paylan: Ogün Samast vari 3 suikastçi devrede

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Meclis'te basın toplantısı düzenledi

HDP'li Paylan: Ogün Samast vari 3 suikastçi devrede
Son Güncelleme: 23 Ağustos 2019 Cuma 11:46
20 Aralık 2017 Çarşamba 16:21

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, "Geçen hafta sonu pek çok kaynaktan doğrulattığım, başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan Türkiyeli vatandaşlarımıza dönük suikast veya suikastlar zinciriyle ilgili bir girişimde bulunulmak üzere olunduğuna dair istihbarat aldım" ifadesini kullandı.

Alevi, Ermeni veya Kürt kökenli vatandaşların yıllardır Avrupa'da yaşadığını belirten Paylan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Özellikle AKP'nin son dönemdeki baskıcı uygulamalarından dolayı binlerce akademisyen, gazeteci, siyasetçi, kanaat önderi Avrupa'da yaşamak durumunda bırakıldı. Bu gazeteciler, akademisyenler hükümet, cumhurbaşkanı ve medya tarafından 'vatan haini' olarak yaftalandılar. Bu çeşit söylemler ve siyasetin yarattığı bu iklimler maalesef belirli odakları harekete geçirir.

Türkiye merkezli bir yapı, bu suikastların işlenmesi için belirli suikastçıları harekete geçirmiş durumdadır. Bu istihbarat başta Almanya olmak üzere pek çok Avrupa devleti tarafından ciddiye alınmış, istihbarat örgütleri harekete geçmiş ve belirli kişilerle, gruplar korumaya alınmış durumdadır. Bu istihbaratı aldıktan hemen sonra hükümetin yetkili kişileriyle de iletişime geçtim. Bununla ilgili sorumluluklarını hatırlatarak, harekete geçmelerini talep ettim."

Açıklamasının ardından gazetecilerin, alınan istihbarata ilişkin soruları üzerine Paylan, istihbaratı aldığı kaynağı ve hangi kişilerin hedef alındığını söyleyemeyeceğini belirtti. Paylan, "Bu tip cinayetlerde mesele sansasyon yaratmaktır. Sizlerde bunu tahmin edebilirsiniz. Hangi isimler üzerinden sansasyon yaratılabilecekse liste o yöndedir. Ellerinde bir liste olduğu iddiası var" dedi.

HDP'li Paylan, bir soru üzerine MİT, emniyet ve hükümetin ilgili bakanlarına gerekli bilgileri verdiğini bildirdi. Paylan, "Ogün Samast vari 3 suikastçının devrede olduğuna ilişkin ham bir bilgi var. Bizim meselemiz o 3 tetikçi değil, o 3 tetikçiye 'öldür' diyenlerin durmasını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Kamudaki taşeron işçilere kadro verilmesiyle ilgili düzenlemenin KHK ile getirileceği iddialarının sorulması üzerine Paylan, taşeron sisteminin kaldırılmasının dört siyasi partinin de seçim programında olduğunu ve kendilerinin sürekli "ortak bir öneriyle bunu bir günde Meclisten geçirelim" dediklerini anımsattı.

Meclisin tatil ettirilmek istendiğini belirten Paylan, "AKP, bu işi Meclisten kaçırarak KHK ile çıkarmak istiyor. Buna kesinlikle karşıyız. Gelin katkılarımızı sunalım ve ortak bir tasarıyla bütün taşeron işçilere kadroları verelim" dedi.

Paylan, belirli riskler olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bu geçiş KHK ile olur ve uygulama yılbaşı sonrasına kalırsa yılbaşında sözleşmeleri bitecek yüzbinlerce işçi var. O sözleşmeler yenilenmezse bu kişilerin hak kaybına yol açabilir. Yılbaşına kadar bu meseleyi Mecliste halledebiliriz."

Yorumlar