Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan açıklama

Ekonomideki dengelenme süreci ve bankaların harekete geçmesi, konkordatoda ibreyi tersine çevirdi. Yeni müracaatlar ilk çeyrekte üçte iki azalırken, başvurular üçte bire geriledi. 787 firma ve 8 milyar liralık kredi paketi konkordatodan çıktı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan açıklama
Son Güncelleme: 24 Nisan 2019 Çarşamba 12:17
24 Nisan 2019 Çarşamba 11:26

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak "Konkordatolar gündemimizden çıkıyor"dedi.

Kur dalgalanmasının etkisiyle firmaların zor durumdan çıkmak için başvurduğu konkordatoda ibre tersine döndü.

787 FİRMA ÇIKIŞ YAPTI

Ekim ayından itibaren başlayan konkordato ilanlarında çıkış başladı. Yılın ilk 3 aylık diliminde 787 firma ve  8 milyar liralık kredi paketi konkordatodan çıktı. 

Geçtiğimiz yılın ekim ayında 457, kasım ayında 483, aralık ayında da 326 konkordato başvurusu yapılmıştı. Bu yılın ocak ayından itibaren ise müracaatlarda gerileme yaşandı. Ocak ayında 167 firma konkordato başvurusu yaparken şubatta 165, martta ise 97 başvuru gerçekleşti. Bu sayı 12 Nisan 2019 tarihi itibariyle de 40 oldu.

Bu yılın ilk 3 ayındaki yeni konkordato müracaatları, 2018 yılının son 3 ayındaki müracaat sayısının üçte birine indi.

BAŞVURULAR ÜÇTE İKİ AZALDI

Bakan Albayrak sosyal medya hesabından konuyla ilgili olarak yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı;

"Dengelenme sürecinin etkisi ve bankalarımızın aldığı sorumluluk ile konkordatoları gündemimizden çıkarıyoruz. Başvurular bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre 3’te 2 oranında düştü. 8 milyar liralık kredi ve 787 firma konkordatodan çıktı."

'KREDİ LİMİTİ 5 MİLYON TL'YE ÇIKIYOR' 

 - Sadece KOBİ'lerimiz için 20 milyar liralık hazine destekli paketin ardından 2. paketi devreye aldık. Gelen yoğun talep üzerine bankalarımızın aldığı kararla ciro ve faaliyet alanına göre 1,5 milyon TL olan azami limiti de 5 milyon TL'ye çıkarıyoruz.

'5.4 MİLYAR LİRALIK KREDİYİ KONKORDATODAN ÇIKARDIK'

— Şirketlerin iflastan kaçınmak ve borçlarından kurtulmak için girdiği konkordato süreci bankaların yapılandırma faaliyetiyle birlikte konkordatoda da dengelenme başladı. 7 bankayla birlikte konkordatolu firmaların mali durumu analiz edilip, borç ödeme niyetleri de araştırılarak mali durumlarına en uygun çözümler bulunmaya başladı. Alacaklı bankalarla kredi yapılandırma sürecine hız kazandırıldı. Diğer tüm bankalar da bu sürece katıldı. Yüzlerce firmayla müzakere süreci tamamlandı. Toplamda 318 firma konkordatodan çıktı, böylece 5.4 milyar liralık krediyi konkordatodan çıkardık.

Yorumlar