Yetkililer uyardı: Hamilelere karşı daha agresif

Brezilya Sağlık Bakanlığı, Kovid-19'un P1 varyantının hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu açıklayarak, "Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin" çağrısında bulundu.

Yetkililer uyardı: Hamilelere karşı daha agresif
Son Güncelleme: 18 Nisan 2021 Pazar 07:35
18 Nisan 2021 Pazar 07:35

Brezilya Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Brezilya'da mutasyona uğrayan varyantı P1'in hamilelere karşı daha agresif ve tehlikeli olduğunu belirterek çiftlerin hamilelik planlarını ertelemesi tavsiyesinde bulundu.

"HAMİLELİĞİ ERTELEYİN"

Parente, "Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor" dedi.

SALGIN GİDEREK DAHA GENÇ İNSANLARI ETKİLİYOR


Amazon şehri Manaus'ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya'da can kayıplarında ve vaka sayılarında artışa neden oldu. Bilim insanları, ülkenin ölü sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana faktörün P1 varyantı olduğuna inanıyor. Brezilya'da salgın giderek daha genç insanları etkiliyor ve hastaneler tarafından paylaşılan verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar