Dışişleri Bakanlığı'ndan Hakan Atilla açıklaması: Masum olduğu halde cezalandırıldı

ABD’de görülen Halkbank Genel Müdür eski Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı, "Masum olduğu halde cezalandırıldı. FETÖ delillerine itibar edildi." açıklaması yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Hakan Atilla açıklaması: Masum olduğu halde cezalandırıldı
Son Güncelleme: 16 Mayıs 2018 Çarşamba 23:03
16 Mayıs 2018 Çarşamba 20:10

ABD’nin İran’a karşı uyguladığı yaptırımları delme, bankacılık sahtekarlığı ve bunlarla ilintili suçlardan New York’ta tutuklu olarak yargılanan Halkbank Genel Müdür eski Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’ya verilecek cezanın belirleneceği dava duruşması Türkiye saati ile 17:00’de başladı.

ABD’de görülen davada Halkbank Genel Müdür eski Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla 32 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakan Atilla'nın hapiste geçirdiği 14 ay da 32 aylık cezasından düşecek. Atilla, cezasının geri kalan bölümünü Connectiut eyaletine bağlı Danbury kentindeki federal cezaevinde geçirecek

"ÖMÜR BOYU HAPİS VERMEYİ REDDEDİYORUM"

Berman ayrıca duruşmanın başında: "Atilla'ya ömür boyu hapis cezası vermenin uygun, adil veya makul olacağı görüşünü tamamen reddediyorum." sözleriyle ilgili karar ilişkin ilk sinyali verdi.

Berman ayrıca denetimli serbestlik uygulamayı düşünmediğini, Atilla'nın verilen cezayı doldurduktan sonra Türkiye'ye dönebileceğini söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HAKAN ATİLLA AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "New York Güney Mahkemesi bugün (16 Mayıs), adil yargılama ilkesiyle bağdaşmayan ve tamamen kurgudan ibaret bir sürecin sonucunda Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’yı suçsuz olduğu halde 32 ay hapis cezasına mahkum etmiştir. Böylece, anılan Mahkeme yabancı bir devletin kamu bankası temsilcisini mahkûm ederek ABD yaptırımlarına ilişkin mevzuatın uygulanmasında emsali olmayan bir karara imza atmıştır. Dava sürecinde FETÖ mensuplarınca hazırlanan sahte delillere ve yalan ifadelere itibar edilmesi yargılamanın meşruiyetini ortadan kaldırmış, dava sürecinin güvenilirliğini ve inandırıcılığını yok etmiştir." ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar