Suudi Arabistan duyurdu: Hac ibadetinde can kaybı bin 300'ü aştı

Hac ibadetini yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hacı adayları arasında ölü sayısı 1301'e yükseldi. Bu yıl bölgede "aşırı sıcak havanın" görüldüğünü belirten Suudi Arabistan Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, ölenlerin yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıkladı.

Suudi Arabistan duyurdu: Hac ibadetinde can kaybı bin 300'ü aştı
Son Güncelleme: 24 Haziran 2024 Pazartesi 09:45
24 Haziran 2024 Pazartesi 09:44

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA'nın haberine göre, Sağlık Bakanı Fahd Abdurrahman el-Celacel, El-İhbariyye kanalına yaptığı açıklamada, kutsal topraklarda bu yıl hac ibadetini yerini getirmek üzere bulunan kişilerin sağlık durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

Bu yıl bölgede "aşırı sıcak havanın" görüldüğünü belirten Celacel, hac ibadetini yapmak üzere kutsal topraklarda bulunan çok sayıda kişinin bundan etkilendiğini belirtti.

CAN KAYBI 1301'E ÇIKTI

Vefat eden kişilerin sayısının 1301'e çıktığını ve bunların yüzde 83'ünün hac ibadeti için izninin olmadığını açıklayan Suudi Bakan, hac ibadeti sırasında sağlık durumu olumsuz etkilenen kişilerin bir kısmının halen tedavilerinin devam ettiğini aktardı.

Celacel, vefat eden kişilerin "güneş ışığı altında uzun mesafeler yürümeleri, ilerlemiş yaşta olmaları ve kronik rahatsızlıkları" sebebiyle sağlık durumlarının olumsuz etkilendiğini kaydetti.

Kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'a gelen 1 milyon 300 binden fazla kişiye sağlık hizmeti sundukları bilgisini veren Celacel, vefat edenlere rahmet ve taziye dileklerini iletti

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar