Gürgen: “Yarısı Bizden” kampanyasında 74 bininci müracaatımızı aldık

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, “Yarısı Bizden kampanyasında 74 bininci müracaatımızı aldık. Toplam sayımız da 412 bin bağımsız bölümü geçti. İstanbul’da ciddi bir dönüşümün en önemli adımlarından bir tanesini atıyoruz" dedi

Gürgen: “Yarısı Bizden” kampanyasında 74 bininci müracaatımızı aldık
Son Güncelleme: 1 Mayıs 2023 Pazartesi 23:48
1 Mayıs 2023 Pazartesi 23:30

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının başlattığı, dünya tarihinde söz konusu alanda yapılmış en büyük çalışma olarak kabul edilen “Kentsel Dönüşümde Yarısı Bizden” kampanyası için İstanbul’da kampanyaya başvuran vatandaşların binalarında incelemeler aralıksız devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı TOKİ eliyle yürütülen “Yarısı Bizden” kampanyasına başvurular 26 Nisan tarihinde başladı. Bu kampanyayla riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlanarak dönüşümün hızlandırılması ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunması amaçlanıyor. Yarısı Bizden kampanyasıyla ilgili görüşlerini dile getiren vatandaşlar da, “Devletin bu imkânından memnunuz, bir an evvel başlanırsa iyi olur. TOKİ’nin yaptığı binaya gözü kapalı güveniyoruz. TOKİ’nin yaptığı güvenilir, sağlam binalarımızda yatıp uyuyacağız, çok mutluyuz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan Allah razı olsun, Allah devletimize de zeval vermesin. Kiramızı veriyor, taşınma masrafımızı verecek.” ifadeleriyle memnuniyetlerini dile getirdi.

“Yarısı Bizden kampanyasında 74 bininci müracaatımızı aldık. Toplam sayımız da 412 bin bağımsız bölümü geçti. İstanbul’da ciddi bir dönüşümün en önemli adımlarından bir tanesini atıyoruz”

Kartal ilçesi Hürriyet Mahallesi’nde “Yarısı Bizden” kampanyasına başvurulan binalarda incelemelerde bulunan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürü Vedad Gürgen, kampanyaya her geçen gün artan bir başvuru olduğu bilgisini verdi.

Vatandaşların teveccühüyle önemli bir kampanya yürütüldüğünü vurgulayan Genel Müdür Vedad Gürgen, “Anlık sayılarımız sürekli artıyor. Şu an itibariyle 74 bininci müracaatımızı aldık. Toplam sayımız da 412 bin bağımsız bölümü geçti. İstanbul’da ciddi bir dönüşümün en önemli adımlarından bir tanesini atıyoruz.” dedi. Gürgen, depremin etkilerini azaltmanın en güvenli yolunun kentsel dönüşüm projeleri olduğunu belirterek, “Yaklaşık 10 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde yapalım, bir an önce bitirelim diye uğraşıyoruz.”  şeklinde konuştu.

“Uyuyan dev bir gün uyanacak ve fay hattı kırılacak. Bunun üstesinden gelebilmenin tek yolu da kentsel dönüşüm projeleri”

İnceleme alanına 15-20 kilometrelik bir mesafede fay hattı bulunduğuna dikkat çeken Gürgen, “Bu fay hattının bir gün kırılacağını hepimiz biliyoruz. Tek veya iki parça da olabilir, bugün veya yarın da olabilir. Bu hat kırıldığında İstanbul ciddi bir depremle karşı karşıya gelecek. Bunun üstesinden gelebilmenin tek yolu da kentsel dönüşüm projesi. Yaklaşık 10 yıldır Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda kentsel dönüşümü hızlı bir şekilde yapalım, biran önce bitirelim diye uğraşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Sahada 250 çalışanımız, 60 mobilize ekibimiz, 14 sabit silüngerimizle (ofisimizle) beraber tespitlerimizi yapıyoruz”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un yeni vizyonuyla beraber “Yarısı Bizden” projesinin yaklaşık ikinci haftasına girildiği bilgisini veren Vedad Gürgen, çalışmaların ne aşamada olduğuyla ilgili şunları söyledi:
“Şu anda da 412 bin bağımsız bölümü geçmiş durumundayız. Sahada 250 çalışanımız, 60 mobilize ekibimiz, 14 sabit silüngerimizle (ofisimizle) beraber tespitlerimizi yapıyoruz. Siz de bugün gördünüz. Vatandaşımızın talebi doğrultusunda evlerine geliyor, kendileriyle görüşüyoruz, ölçümlerimizi gerçekleştiriyoruz. Mevcut projenin ne olduğunu, kendilerine neler sunabileceğimizi gösteriyoruz. Eğer onlar da uygun görürse sahada yapmış olduğumuz bu kısa tespitler sonucu hemen çalışmalara başlıyoruz. Bizim açımızdan da bu ülkenin vatandaşı olarak benim açımdan da inanılmaz bir proje yürütülüyor.”

“Elbette ki depremler olacak. Ama bunun afete dönüşmemesi, insanlarımızın enkaz altında kalmaması için biz bu projeyi gerçekleştirmek zorundayız”

Kahramanmaraş merkezli olarak 6 Şubat’ta yaşanan deprem afetinin İstanbul’da, Marmara Bölgesi’nde yaşanmaması için mücadele ettiklerini anlatan Genel Müdür Gürgen, “Elbette ki depremler olacak. Elbette ki bu fay hattı kırılacak. Ama bunun afete dönüşmemesi, insanlarımızın enkaz altında kalmaması, hiçbir vatandaşımızın enkaz altında çocuğunu, annesini, babasını, komşusunu arar durumda olmaması için biz bu projeyi gerçekleştirmek zorundayız. Gerçekten vatandaşımızın da bize ciddi bir teveccühü var. Çok teşekkür ediyorum. El birliğiyle, bütün mühendis ve mimar arkadaşlarımızla, sizlerin de desteğiyle birlikte bunun duyurulmasını sağlamak, yapılabilirliğini göstermek; bizim açımızdan sizden alacağımız destekle mümkün olacak.” açıklamalarına yer verdi.

“Tek arzumuz, İstanbul’da yaşanacak deprem sonucunda hiçbir enkazımız olmasın”

Hedeflerinin, İstanbul’da beklenen deprem olmadan, tüm İstanbul’daki riskli, enkaza dönüşecek binaları ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden Gürgen, şöyle konuştu:

“Tek arzumuz, İstanbul’da yaşanacak deprem sonucunda hiçbir enkazımız olmasın. Bakın eski zamanlarda dökülmüş betonlarımızı görüyorsunuz, deniz kabukları, deniz canlıları içeriyor. Ama o zamanlar, deniz kumunun ne kadar zararlı olduğu bilinmiyordu. Demir izlerini görüyorsunuz, deniz kumu onları paslandırdı ve yok etti, oksitlendirerek, korozyona uğrattı. Bu sebeple binalarımızın içerisinde ne beton ne de demir kaldı.”

Bu arada 26 Nisan’da e-Devlet üzerinde başlayan “Yarısı Bizden” kampanyası başvuruları 29 Mayıs’a kadar devam edecek ve kampanyayla ilgili merak edilen bilgilere “http://yarisibizden.gov.tr” adresinden ulaşılabilecek.

 

“Yarısı Bizden” kampanyasına müracaat eden vatandaşlar:
“TOKİ’nin yaptığı binaya gözü kapalı güveniyoruz. Devlete güveniyoruz”

Vatandaşların ilgisinin çığ gibi büyüdüğü Yarısı Bizden kampanyasıyla ilgili değerlendirme yapan bina sahibi Orhan Erdoğan, duygularını, “Oturduğum bina 1988 yılında yapıldı. 1999 depreminde direkler çatladı. Sonraki ufak artçılarda çatlaklar büyümeye devam etti. 10 kere sıvadık, binayı devamlı onarıyoruz ancak akşam yatıp, sabah kalkabileceğimiz belli değil. Bina çürük, müteahhitler depreme kesinlikle dayanmaz diyor. Biz müteahhitlere başvurduk, onların sunduğu imkânlar bizlere zor geldi. Ama devletin çıkardığı bu kampanya bizlere uygun geldi. Biz devletin buna bir an önce el atıp, başlamasını istiyoruz. Biz burada, 4-5 hisseyiz, kardeşleriz. Bu noktada bir pürüz yok. Bugün başlasalar, biz aynı gün evi terk ederiz, boşaltırız. Devletin bu imkanından memnunuz, bir an evvel başlanırsa iyi olur. Binanın dışını kaplattık ancak içi çürük. Kampanyayı herkese tavsiye ederiz, bizim için çok uygun bir kampanya. TOKİ’nin yaptığı binaya gözü kapalı güveniyoruz. Devlete güveniyoruz.” şeklinde ifade etti.

“Çarşamba günü müracaat ettik, Pazartesi günü geldiniz. Kampanyadan çok memnunuz, Allah razı olsun”

Bir aile apartmanında ikamet eden ve oturduğu daire 5 hisseli olan diğer bir vatandaş ise, on ikilik demir ve deniz kumu kullanılarak inşa edilen ve her geçen gün çürüdüğünü ifade ettikleri binaları için “Allah düşmanımızın başına vermesin, 11 ilimizde büyük bir deprem oldu. Sonrasında çalışmaları hızlandırdık. 5-6 müteahhitle görüşme yaptık. Devletin ‘Yarısı Bizden’ kampanyası çıkınca ona yöneldik. Çarşamba günü müracaat ettik, e-Devlet üzerinden. Pazartesi günü geldiniz. Kampanyadan çok memnunuz, Allah razı olsun. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, Başbuğumuz Devlet Bahçeli’den Allah razı olsun. Allah devlete zeval vermesin. Kiramızı veriyor, taşınma masrafımızı verecek. TOKİ’nin yaptığı güvenilir, sağlam binalarımızda yatıp uyuyacağız.” açıklamalarını yaptı.

Bu içeriğimize de göz atabilirsiniz clear_all

Yorumlar