Gül: İnfaz düzenlemesi Meclis takdirinde

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle cezaevlerinde yapılabilecek tahliyeye ilişkin olarak, "İnfaz düzenlemesi Meclis takdirinde" dedi

Gül: İnfaz düzenlemesi Meclis takdirinde
Son Güncelleme: 20 Mart 2020 Cuma 16:20
20 Mart 2020 Cuma 16:19

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül cezaevlerinde koronavirüs vakası olmadığını açıkladı.

Bakan Gül yaptığı açıklamada, "Adalet Bakanlığımız ve hükümetimizin tüm birimleriyle koronavirüse karşı önlemlerimizi titizlikle almaktayız. Cezaevinde hükümlü de tutuklu da olsa, onlar devlete emanettir. Onların ağabeyi, kardeşi, ablası gibi Türkiye ailesinin parçasıyız. Dolayısıyla, bu konuda her tedbir büyük bir titizlikle alınmaktadır. Aileleri de müsterih olsunlar. Bu konuda hem dezenfekte yapılmakta hem de ihtiyacı olanlara dezenfekte ürünleri ücretsiz biçimde verilmektedir" dedi.

"Maske, eldiven tüm tedarikler yapıldı"

Gül şu açıklamalarda bulundu: "Bildiğiniz gibi Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyesi üzerine açık görüşler de sona erdirildi. Şu an sadece avukatları görüşebiliyor. Kapalı görüş biçiminde yapılıyor. Hem personelimize hem de hükümlü ve tutuklular için hiçbir riskin oluşmaması için önlemler alıyoruz. Maskedir, eldivendir tüm tedarikler de yapıldı. Cezaevlerimizde pozitif hiçbir vaka yoktur.

"Konu meclisimizin takdirindedir"

Ceza infaz konusu önümüzdeki haftalarda gündeme alınacak. Bu konuda tüm tarafları yargı mensuplarını, ceza hukukçularını dinleyip bir hazırlık yapmıştık. Tabii konu Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin takdirinde olan bir konudur ve orada TBMM, milletvekillerimizin değerlendirmeleriyle şekillenecektir. Bu konuda AK Parti Grubumuz son şeklini verdikten sonra konsensüs ile siyasi müzakerelerle, açıklamaları da takip ediyoruz, böylelikle oluşacaktır. Bu konunun kanunlaşacağını öngörüyoruz. Daha insani temelde yaklaşan düzenlemeler Meclis'in takdiriyle yürürlüğe girecektir.

"Hakim arkadaşımızın durumu iyi"

Hakim arkadaşımızın durumu iyi. Eşinde pozitif çıkmıştı. Durum sağlık çalışanlarımız tarafından yakından takip ediliyor. Adliyedeki komisyonumuz da gerekli tedbirleri alıyor.

"Avukatlar ofislerinden duruşmaya katılabilecek"

Bugün grubumuz hukuk muhakemeleri açısından önemli bir teklif verildi. Birinci yargı paketinde ceza usulüne ilişkin düzenlemeler söz konusuydu, bu yargı paketinde hukuk muhakemeleriyle ilgili düzenleme söz konusu. Yargının daha hızlı daha adil karar vereceği düzenlemeleri görüyoruz. İhtisas mahkemeleriyle itilafların çözülmesi sistemi hızlandıracaktır. Elektronik duruşma sistemiyle de avukatlar, taraflar ofislerinden duruşmaya katılabileceklerdir.

Yorumlar