Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama: F-16 görüşmeleri sürüyor, süreç olumlu ilerliyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gelecek hafta ABD'de görüşülecek olan ve İsveç'in NATO üyeliği konusunun şart koşulduğu Türkiye'ye F-16 satışına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama: F-16 görüşmeleri sürüyor, süreç olumlu ilerliyor
Son Güncelleme: 16 Ocak 2023 Pazartesi 13:45
16 Ocak 2023 Pazartesi 13:24

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Bisera Turkoviç ile düzenlediği ortak basın toplantısında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gelecek hafta Türkiye'ye F-16 satışı kararı görüşülecek olması, satışınsa şartlı yapacağı bilgisine ulaşılırken Bakan Çavuşoğlu, o şartlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasından satır başları şöyle;

F-16 AÇIKLAMASI
"Çarşamba günü Sayın Blinken ile görüşeceğiz. Arkadaşlarımız önden Washington'a gittiler, hazırlık toplantılarını gerçekleştirecekler. Gündemimizdeki konulardan biri F-16'lar. F-16 ile ilgili askeri müzakereler tamamlandı. Dışişleri Bakanlığı gayri resmi bir şekilde kongreye bildirimde bulunuldu. Buradan bir itiraz gelmezse süreç tamamlanır, resmi bildirim yapılır.

Başkanın bu yönündeki talebi kongrede yüzde 51 ile reddedilebilir bu olursa ikinci kez gönderilir.Bu kez 3'te iki çoğunlukla reddedilmesi gerekir. ABD tarihinde pek görülen bir şey değil. Bir senatör sürekli itirazını belirtiyor ama biz sürecin sorunsuz tamamlanmasını bekliyoruz. Her düzeyde yönetimle anlaşmalar sağlandı, yönetim bunun sadece Türkiye için değil, NATO için de önemli olduğunu belirtiyor.

Yönetim kararlı durursa herhangi bir sorun yaşanmaz. Daha önce de söyledik. Biz şartlı olarak bir ürün almak istemeyiz.

YUNANİSTAN'A F-35 SATIŞI
Yunanistan'a F-35 verilmesini biz de medyadan okuduk. Biz ABD'ye şunu söylüyoruz. Türkiye-Yunanistan ilişkilerindeki denge bozulmaya başladı, Kıbrıs'taki denge de bozulmaya başladı. ABD bu dengeye dikkat etmeli. Yoksa kime ne silah satıldığı önemli değil. Önemli olan bizim gücümüz ne, hangi adımları atıyoruz. Biz buna bakarız.

BOSNA-HERSEK İLE İLİŞKİLER
Bosna Hersek'teki seçimlerin sakin bir ortamda gerçekleşmesinden memnuniyet duyduk. Bu süreçte her türlü dış müdahaleye karşı olduğumuzu bir kez daha tekrarlamak isterim. Bosna Hersek AB'den adaylık statüsü aldı, bunun için tebriklerimizi sunuyoruz. Umarız bizi oyaladıkları gibi oyalamazlar.

Bugün ikili ilişkilerimizi değerlendirdik. Yeni hedeflerimizi tespit etmemiz gerekiyor. Gelecek yılda ticaretimizin artması için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Türk şirketlerimiz yatırımlarını artırmak istiyor ancak bazı bürokratik engeller var. Turizm bakımından işbirliğimiz gelişiyor. Bosna Hersek'e giden toplam turist sayısı içinde 5. sıradayız. Karşılıklı turist sayısını artırmak için çalışacağız.

Kimlikle seyahat konusunda bir mutabakat sağlanmıştı. Bu anlaşma konusunda müzakereler sürüyor. Bunu da en kısa sürede imzalamak isteriz. Bosna Hersek için her türlü desteği veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Tüm kurumlarımızla Bosnalı kardeşlerimizin yanındayız. Görüşmemizde FETÖ ile ilgili beklentilerimizi tekrarladık. Yeni hükümetten en büyük beklentimiz FETÖ ile mücadelemizde bize somut destek vermeleri."

Yorumlar