Gezici’nin anketine sert tepki

Avrasya Araştırma Şirketi’nin Genel Başkanı Özkiraz, Gezici’nin medyayla paylaştığı anketin araştırma tekniklerini eleştirdi.

Gezici’nin anketine sert tepki
Son Güncelleme: 6 Şubat 2019 Çarşamba 19:49
6 Şubat 2019 Çarşamba 19:39

Gezici Araştırma Genel Müdürü Murat Gezici’nin, 31 Mart Yerel Seçimlerine yönelik olarak yaptığı anketi, Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz sert bir şekilde eleştirdi.

Özkiraz, Gezici’nin medya ile paylaştığı verilerin gerçeği yansıtmadığını ifade ederken, anketin araştırma tekniğine de tepki gösterdi.

Özkiraz, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı/AR-GE Başkanı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ’a da göndermede bulundu, “Sayın Hamza Dağ ve Sayın Fatih Şahin'den daha başarılı hamleler bekliyordum” ifadelerini kullandı.

"Gezici anketi tamamen düzmece"

Gezici’nin kamuoyu ile düzmece bilgiler paylaştığını ifade eden Özkiraz, “Üzülerek yazmak zorundayım bugün yayınlanan Gezici anketi tamamen düzmece. Anket veren adaylar yükseltilmiş, vermeyenler gömülmüş. Mesela İYİ Parti şu an mersinde 3’üncü durumda. Adana, Aydın, Ankara'da millet ittifakı önde İddialıysa Mersin ve Aydın için iddiaya girelim mi?” dedi.

 "Belediyelerden aldığı işlerle doğru orantılı"

Özkiraz, Gezici’nin belediyelerden aldığı işlerle doğru orantılı anketler düzenlediğine dikkat çekerken şu açıklamayı yaptı: “Bugün yayınlanan anketi değerlendirmem için önce ilgili firmanın Adana, Antalya, Ankara büyükşehir belediye başkanlarından ne kadar iş aldığını ya da Aydın, Hatay belediye başkanlarından ne isteyip alamadığını bilmemiz gerekir”

"Anket 1 Aralık'ta başlamış ama Mansur Yavaş 18 Aralık'ta aday oldu"

Söz konusu araştırmanın araştırma şeklini de eleştiren Özkiraz, “Yüzde yüz uydurma bir anket. 45 gün anket süresi olmaz, sürekli gündem değişir. Anket güya 1 Aralık'ta başlamış ama Mansur Yavaş 18 Aralık'ta aday oldu. Sayın Hamza Dağ ve Sayın Fatih Şahin'den daha başarılı hamleler bekliyordum. Bu çok komik olmuş” dedi.

Uydurma anket yapanların, gerçek anketçilerden daha çok kazandığını ifade eden Özkiraz, “Bundan sonra ben de böyle yapacağım. İş isteyeceğim, vermeyen belediye başkanına (yüzde 60 bile olsa) yüzde 30 diyeceğim.” Anketi yapmadan uyduranlar bizden çok kazanıyor nasılsa. Akıllı olun başkanlar anket uydururum cıssss… Vereceğiniz altı üstü 50-100 bin lira cimrilik edeni yakarım.”

Yorumlar