Bakan Soylu: Geri gönderilecek 25 bin kişi var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, göç bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulundu. Soylu, geri gönderilecek kaçak göçmenlerin sayısının şu an 25 bin olduğunu söyledi. Soylu, yabancı sayısının toplam kişi sayısının yüzde 25'ini geçtiği mahallelerin yabancı ikametine kapatıldığını, bunun da 781 mahalleye denk ettiğini söylerken, bu oranın 1 Temmuz itibarıyla yüzde 20'ye çekileceğini açıkladı.

Bakan Soylu: Geri gönderilecek 25 bin kişi var
Son Güncelleme: 11 Haziran 2022 Cumartesi 16:40
11 Haziran 2022 Cumartesi 16:25

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yabancı sayısının toplam kişi sayısının yüzde 25'ini geçtiği mahallelerin yabancı ikametine kapatıldığını, bunun da 781 mahalleye denk ettiğini söylerken, bu oranın 1 Temmuz itibarıyla yüzde 20'ye çekileceğini açıkladı. Soylu, "Böylelikle 1200 mahalle ikamete kapatılacak. Böylece buralarda artık bir ikamet izni verilmemiş olacak" dedi. 

Soylu, Göç İdaresi Başkanlığı Konferans Salonu'nda düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında yaptığı açıklamada, "Yabancı sayısının toplam kişi sayısının yüzde 25'i geçtiği mahallelerde tüm yabancılar için ikamete kapatıldı. Yabancı sayısının yüzde 25'î geçtiği 781 mahalle ikamete kapatıldı" açıklamasını yaptı.

Soylu, "1 Temmuz 2022 tarihi itibarıyla mahallelerde ikamet edecek Suriyelerin oranı yüzde 25'ten yüzde 20 olarak uygulanmasına karar verdik. Böylelikle bin 200 mahalle ikamete kapatılacak. Böylece buralarda artık bir ikamet izni verilmemiş olacak. Mobilitenin önlenmesi. İzinsiz başka bir ile gidilemiyor" ifadesini kullandı.

Soylu, "Türkiye göç akımını kontrol etmek için, özellikle Şam'dan çok Suriyeli geliyor. Gelenleri Hatay'daki kamplarımızdan birine alacağız burada belli bir süreç içerisinde burada barındırayacağız. Nereden geldiğini tespit ettikten sonra geri göndermiş olacağız. Yeni gelenlere tespit etmek için kamp sistemini devreye koyacağız"  diye konuştu. 

"Türkiye'nin göç eylem planıyla alakalı süreci devam etmektedir" 
 Soylu, "Türkiye'nin bir göç strateji belgesi var. Türkiye'nin gerek kaçak göçle alakalı gerek göç eylem planıyla alakalı bir süreci devam etmektedir. Kaçak göçün kaynağında durdurulması. Örneğin kaynağı neresi Afganistan... Bunu nasıl durdurabiliriz. Etkili sınır güvenliği tedbirleri almak. Ne yaptık, sınır duvarları, optik kuleler... Kaçak göçü engellemek için bir mücadele yaptık.  Kaçak göçmenleri yakaladık. Örneğin yabancı terörist savaşçı yakaladın, geri göndermek istedin, ilgili ülke kabul etmedi, ne yapacaksınız? Birçok insanı gönderdik. Kimi yakaladıysak ülkesine gönderdik. Bazı ülkeler kabul etmedi. Nereye göndereceksiniz. Uluslararası kurallara göre hareket etmeye maruz kaldığınız durumlar da var. Sağlıklı bir geri gönderme merkezi kuramazsanız en önemli adımda aksarsınız" dedi. 

"1 MİLYON 246 BİN GÖÇMENİ YURT İÇİNDE YAKALAMIŞIZ"

 Soylu, şöyle konuştu:

"1 milyon 246 bin göçmeni yurt içinde yakalamışız. 361 bin 740 kişiyi biz bugüne kadar göndermişiz. Diğerleri ne olmuş, uluslararası korumaya başvurmuşlar.  Toplam 506 bin 280 kişi de gönüllü olarak Suriye'ye geri dönmüş. Yunanistan'ın yaptığını yapmadık. Yunanistan'ın yaptığı insanlık ayıbını dünyaya anlatan da biziz. İdlib'de sınırın ötesinde briket ev yapıyorsunuz. Afganistan'a iyilik treni gönderiyorsunuz. Uluslararası ve kendi STK'larla yönetiyorsunuz ve göçü kaynağında durdurmak istiyorsunuz. Eğer göçü kaynağında durdurmasaydık 8 milyon insan da, 6 milyonu Suriyeli, 2 milyonu İranlı, onlar da gelecekti. Bu büyük bir politikadır. Güvenlik duvarları yapıyoruz, elektro optik kuleler yapıldı, termal kameralar... 2 milyon 620 bin civarında kaçak göçmen engelleniyorsa önlemler sayesinde.  Göçmen kaçakçılarının göçmenleri kaçırdığı noktaları tespit ederek, onları yakalayabilme kabiliyetine sahibiz.  Van Gölü, göçmen kaçakçılığında önemli bir noktaydı. Sahil Güvenlik'e Van Gölü'nü verdik. 1 Eylül 2021 tarihinden itibaren devam ediyor. 

Sınır dışı konusunda da Türkiye geçen yıl toplam sınır dışı oranını yüzde 11'den yüzde 53'e çıkarmış oluyoruz. Her yüz yakalan kaçak göçmenin 53'ünü geri gönderiyoruz. Sınır dışı olayı kolay değil. Önce kimliğini tespit edeceksin, ülkesini tespit edeceksin. Örneğin ülkeye geldiğinde pasaportunu yırtıyor, üzerinde belge bırakmıyor. Afganistanlı kaçak göçmenler de sınır dışı oranı yüzde 39. Dün Afganistan'a sınır dışı oranının en yüksek olduğu gün oldu. Hem yakalanması hem de sınır dışı edilmesi. Birçok ülkeyle geri kabul anlaşmamız var. Bu ülkelerin sayısını artırmak istiyoruz." 

"GERİ GÖNDERME MERKEZLERİNDE 25 BİN GERİ GÖNDERİLECEK GÖÇMEN VAR"

Geri gönderme merkezlerimizde toplam 25 bin geri gönderilecek insan var. Yakalanan toplam kaçak göçmen sayısı 110 bin. Biz kaçak göçle mücadeleye bugün başlamadı, bize haksızlık yapılıyor. Kaçak göçle canhıraş bir mücadele yaptık, yapıyoruz. Her ay kaçak göçle mücadele operasyonu yapıyoruz. 

Aldığımız kararlardan biri şu, dün itibarıyla uygulamaya geçti. Yılbaşında bir karar aldık, dedik ki, Türkiye'de vize serbestisi olan ülkeler var buradan gelenler var, bir kısmı geri dönmüyor. Baktık ki bu rakam büyümüş. Vize serbestisiyle gelip bunu ihlal edenlerin oranı kaçak göçenler içerisinde yüzde 28. Bu konuyu değerlendirmek için komisyon kurduk. Artık vize başvurularında parmak izi alıyoruz, vize alırken taahhütname imzalattık. Gelişi durdurabilmek için. Pasaportu yırtıyorlar dedim ya, aklı evveller ne demek istiyor dedi. Parmak izi aldığımız için ülkesini söylemese de ülkesine geri gönderebiliyoruz. Yerli ve milli parmak izi makinemiz çalışıyor. Dünyada 7 ülkede var biri de biziz. İstanbul havalimanında başlandı, diğer yerlerde de başlatacağız."

Yorumlar