Gebze'de tepki çeken polis müdahalesine soruşturma başlatıldı

Gebze’de açlık grevinde bulunan mahkumlara destek amacıyla cezaevi çevresinde eylem yapan ailelere polisin müdahalesi tepki çekmişti. Valilik güvenlik görevlileri hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Gebze'de tepki çeken polis müdahalesine soruşturma başlatıldı
Son Güncelleme: 20 Nisan 2019 Cumartesi 16:30
20 Nisan 2019 Cumartesi 10:28

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde bazı aileler Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda açlık grevinde bulunan mahkumlara destek olmak amacıyla cezaevi çevresinde eylemde bulundular.

Polis ailelerin yaptığı eylemin sonlandırılmasını istedi. Aileler eylemi sonlandırmayınca polis müdahalede bulundu.

Polisin müdahale görüntülerin sosyal medyada tepki topladı. Kocaeli Valiliği bu görüntüler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Kandıra İlçesinde bulunan T ve F Tipi Ceza İnfaz Kurumları ile Gebze ilçesinde bulunanGebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda FETÖ/PDY, PKK, DAEŞ ve DHKP-C terör örgütü mensupları bulunmaktadır. Bu bölgelerde stant açma, toplantı ve gösteri yürüyüşü veya basın açıklaması adı altında provokatif eylemler yapılabileceği, yönünde ciddi istihbari bilgiler alınması sebebiyle;

Kandıra T ve F Tipi Ceza İnfaz Kurumları merkez olmak üzere 5 (beş) km yarıçapındaki alan ile Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun bulunduğu alan merkez olmak üzere 1 (bir) km yarıçaplı alan içerisinde 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17 ve 22. maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine istinaden her türlü “Açık ve kapalı toplantı, gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, el ilanı dağıtma vb.” eylem ve etkinlikler 18/10/2018 tarihinden itibaren ikinci bir emre kadar yasaklanmıştır.

Gebze İlçesinde bulunan M Tipi Kadın Kapalı İnfaz Kurumunda PKK/KCK Terör örgütü –sözde- lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan sözde tecridin kaldırılması amacıyla cezaevlerinde başlatılan açlık grevi eylemlerine yapmış oldukları açlık grevi ile destek veren tutuklu ve hükümlülere destek amacıyla 09.04.2019 tarihinden itibaren terör örgütü müzahir kitlesi tarafından cezaevleri önlerinde eylemler gerçekleştirilmeye başlanılmıştır.

09.04.2019 tarihinden bugüne kadar eylem amacıyla gelenlere yazılı ve sözlü olarak defaten Valiliğimizin 18.10.2018 tarihli yasaklama kararı tebliğ edilmiş, bir kısım eylemci yasaklanan alandan çıkmış, çıkmamakta ısrar edenler alan dışına çıkartılarak haklarında gerekli yasal işlemler yapılmış, bugüne kadar bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

19.04.2019 tarihinde yapılan eylemlere müdahale sırasında yetki ve maksadını aşan güvenlik görevlileri hakkında gerekli inceleme ve soruşturma işlemi başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

 

Yorumlar