Fransa'da bıçaklı saldırı! 3 kişi öldü, bir kadın ve bir erkeğin başı kesildi

Fransa'nın Nice kentinde bulunan bir kilise yakınlarında gerçekleştirilen bıçaklı saldırı sonucunda üç kişi hayatını kaybetti. Olayın bir terör saldırısı olduğu düşünülüyor.

Fransa'da bıçaklı saldırı! 3 kişi öldü, bir kadın ve bir erkeğin başı kesildi
Son Güncelleme: 29 Ekim 2020 Perşembe 16:07
29 Ekim 2020 Perşembe 13:14

Fransa'nın Nice kentinde bulunan Notre Dame bazilikasında bir bıçaklı saldırı gerçekleştirildi.

Fransız medyası, olayda en az üç kişinin öldüğünü ve altı kişinin de yaralandığını duyurdu. Fransa İçişleri Bakanı, olayla ilgili polis operasyonunun devam ettiğini açıkladı. Soruşturmayı terörle mücadele savcılarının yürüteceği bildirildi.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada olayın bir terörist saldırı olarak değerlendirildiğini belirtti. Estrosi, "Samuel Paty'den 13 gün sonra, ülkemiz İslamofaşizm'i yok etmek için barışcıl yasalarla daha fazla devam edemez" ifadelerini kullandı.

Fransız Le Monde gazetesi, polis kaynaklarına dayandırdığı haberinde saldırganın saldırı sırasında Allah-ü Ekber diye bağırdığını belirtti. Gazete saldırganın vurularak yakalandığı bilgisini de paylaştı.

Olayın ardından bir açıklama yapan Fransa Başbakanı Castex, saldırıya verilecek yanıtın 'sert ve bastırılamaz' olacağını söyledi. Castex, ülke çapında güvenlik alarmının yükseltildiğini açıkladı.

Castex ayrıca ülke çapındaki tüm ibadethanelerde güvenlik önlemlerinin artırıldığını belirtti.

Reuters: Bir kadının başı kesildi

Reuters'ın polis kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, saldırıda kilise içerisinde bulunan bir kadın ve bir adamın başı kesildi. Üçüncü kişinin ise kiliseden dışarı kaçtığı ancak saldırgan tarafından yakalanarak defalarca kez bıçaklandığı bildirildi.

Le Monde gazetesi de kilise içerisinde bir kadının boğazının kesildiğini, bir diğer adamın ise ölümcül bir şekilde bıçaklandığı bilgisini paylaştı.

Olayla ilgili soruşturmayı Fransa terörle mücadele savcılığının yöneteceği ifade edildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un olayın ardından Nice kentine gitmek üzere harekete geçtiği ifade edildi.

Bir olay da Avignon kentinde

Rueters'ın son dakika olarak servis ettiği habere göre, Fransa'nın Avignon kentinde yoldan geçenleri elindeki bıçakla tehdit eden bir kişi polis tarafından vurularak öldürüldü.

Fransız Europe 1 radyosu, bıçaklı kişinin Allah-ü Ekber şeklinde bağırdığını iddia etti.

Samuel Paty cinayetinden 13 gün sonra...

Nice kentinde gerçekleşen bıçaklı saldırı, Fransa'da büyük yankı uyandıran Samuel Paty cinayetinden 13 gün sonra gerçekleşti.

Bir okulda tarih ve coğrafya dersleri veren Samuel Paty isimli öğretmen, ifade özgürlüğü konulu derste Hz. Muhammed karikatürleri gösterdiği gerekçesiyle ders verdiği okulun önünde bir saldırgan tarafından başı kesilerek öldürülmüştü.

Olayın ardından Fransa'da yeni terörle mücadele yasaları gündem konusu haline gelmişti.

Fransa İslam Konseyi'nden saldırıya kınama

Fransa'daki Müslüman toplum tarafından "Müslüman çoğunluğun hassasiyetlerini yeterince temsil etmediği" gerekçesiyle eleştirilen Fransa İslam Konseyi (CFCM),Nice kentinde düzenlenen bıçaklı saldırı sonrası, Mevlid-i Nebi kutlamalarının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

CFCM Başkanı Mohammed Moussaoui, kuruluşun Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Nice kentinde Notre Dame Kilisesi yakınlarında düzenlenen saldırıyı şiddetle kınadığını belirtti.

Moussaoui, "Kurbanlar ve yakınlarıyla dayanışma ve yas göstergesi olarak Fransa'daki Müslümanları, Mevlit kutlamalarını iptal etmeye çağırıyorum." ifadesini kullandı.

Yorumlar