Evde açlıktan baygın halde bulunan 4 çocuk son anda kurtarıldı

Antalya'da yaşları 5 aylık, 1, 3, ve 5 olan 4 çocuk evde baygın halde bulundu. Eve acil olarak sağlık ekipleri talep edildi. Çocuklarını sağlık ekiplerine vermek istemeyen baba Onur Y. polis ekiplerine uzun süre direndi.

Evde açlıktan baygın halde bulunan 4 çocuk son anda kurtarıldı
Son Güncelleme: 16 Temmuz 2021 Cuma 13:13
16 Temmuz 2021 Cuma 13:06

Antalya'nın Kepez ilçesinde meydana gelen olayda, bir apartmanın giriş katında yaşayan 4 çocuk annesi Gizem Y., bir gün önce eşi Onur Y. ile tartıştıktan sonra evden ayrılarak başka bir şehre gitti. 

Komşular evde bulunan çocukların uzun bir süredir iyi bakılmadığını ve son durumlarının kötü olduğunu fark ederek 112 Acil Çağrı Merkezini aradı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen polis ekipleri, içeriye girdiklerinde 1,3,5 yaşında ve henüz 5 aylık çocukların bazılarının baygın, bazılarının da halsiz olduğunu fark etti.

Bunun üzerine eve acil olarak sağlık ekipleri talep edildi. Bu sırada baba Onur Y. eşini arayarak eve gelmesini söyledi. Polis ekiplerinin de telefondan görüştüğü Gizem Y., uzak bir şehirde olduğu için ancak gece saatlerinde Antalya’ya gelebileceğini söyledi.

Sağlık ekipleri baygın haldeki çocuklara ilk müdahaleyi etti.

ÇOCUKLAR HASTANEYE GÖTÜRÜLDÜ

Baba, sağlık ekipleri gelince çocukları vermek istemedi. Ekipler bunun üzerine çocukların sağlık kuruluşuna götürüleceğini ve tedavi olmaları gerektiğini anne ve babaya iletti. Çocuklarını vermek istemeyen Onur Y., polis ekiplerine uzun süre direndi. 

Onur Y. çocukların devlet korumasına alınacağını öğrenince ise sinir krizi geçirdi. Sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapılan çocuklar, kontrol ve tedavileri yapılmak üzere hastaneye götürüldü. Onur Y. de ekip otosuna bindirilerek polis merkezine götürüldü.

Sağlık ekiplerince ilk müdahaleleri yapılan çocuklar, kontrol ve tedavileri yapılmak üzere hastaneye götürüldü.

"TÜM KOMŞULAR BİRLEŞİP EV EŞYALARI ALDIK"

Çiftin komşulardan Yasemin Şimşek, 4 ay önce mahalleye taşınan ailenin, maddi durumunun iyi olmadığını ve mahallelinin kendilerine yardım ettiğini anlattı. Anne ve babanın çocuklara bakma konusunda maddiyat yanında bilinçsiz olduğunu da ileri süren Şimşek, "Geldiklerinde kıyafetleri ve televizyon vardı. Başka hiçbir eşyaları yoktu. Komşular olarak biz çamaşırlarını yıkıyorduk. Tüm komşular birleşip ev eşyaları aldık. Aile bütünlüğü bozulmaması için devlet tarafından danışman ve maaş desteği verildi. Daha sonra anne de ayrıldı. Anne 2 gündür yok ve yemek yapmayı bilmiyor. Sadece mama veriliyor. 5 yaşındaki çocuk bile mama yiyor. Çocuklar hem sıcak hem temizlik hem de yeterli beslenemedikleri için halsiz ve hastalar. Midelerinde sıkıntıları vardı. Baygın şekildelerdi, biz de artık fazla dayanamadık ve polise bildirdik" dedi.

Öte yandan çocukların gerekli sağlık kontrol ve tedavilerinin ardından Antalya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ekiplerine teslim edileceği öğrenildi.

Yorumlar