Cumhurbaşkanı Erdoğan: Enflasyonu düşürecek olan biziz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "20 yıldaki eser ve hizmetler gibi alacağımız tedbirlerle insanlarımızı geçim sıkıntısından kurtaracak olan da enflasyonu düşürecek olan da 2008'de olduğu gibi, herkesin iş ve aş sahibi olmasını güvenceye alacak olan biziz." dedi.

Son Güncelleme: 16 Haziran 2022 Perşembe 16:26
16 Haziran 2022 Perşembe 15:46

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 6'lı masanın oluşturduğu muhalefet parti liderlerine yüklenerek "20 yıldaki eser ve hizmetler gibi alacağımız tedbirlerle insanlarımızı geçim sıkıntısından kurtaracak olan da enflasyonu düşürecek olan da 2008'de olduğu gibi, herkesin iş ve aş sahibi olmasını güvenceye alacak olan da biziz." dedi.

"Bugün insanlarımızın geçim sıkıntısı meselesi olabilir. Bugün insanlarımızın hayat pahalılığı yükü altında zorlandığını biz de tespit ediyoruz" diyen Erdoğan, "Şunu da bilelim ki dünya nasıl bir girdaptan geçiyor... Bunu da göreceksiniz." ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Seçim takviminde 1 yıldan geriye saydığımız dönemde, her geçen gün bizim için hazine kıymetinde. Bu çerçevede yaz mevsimini en verimli şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Derdini anlatmak için başını kaldıran her vatandaşımızın AK Parti teşkilatından birisini görecek şekilde işi sıkı tutmalıyız. Gündemi tayin eden, siyasetin istikameti belirleyen daima biz olacağız.

Aynı şekilde 2023 hedeflerimizle, 2053 vizyonumuzla insanımızın umutları ve beklentilerinin adresi biz olacağız. AK Parti'nin 20 yıllık eser ve hizmet dönemi teşkilatımızın dayanak noktası olacaktır.

ÜYE SAYIMIZ 11 MİLYONU GEÇTİ

Her iş gibi siyasette de her işin başı insan kaynağı, insan kalitesi, insan gücüdür. Üye sayısı 11 milyonu geçen partide elbette üslubuyla, tavrıyla sıkıntıya yol açan kişiler çıkabilir. Bunları geri plana çekip, kendilerinden başka alanda istifade etmeliyiz.

HALKA TEPEDEN BAKAN GELENİ İÇERİ ALMAYAN AK PARTİ YÖNETİCİSİ OLAMAZ

En önemlisi ise milletvekilinden il-ilçe yönetimine, mahalle sorumlusuna kadar AK Parti'yi temsil eden her kardeşimiz tevazuyla iletişim kurmalıdır. Halka tepeden bakan, geleni kapıdan içeri almayan AK Parti yöneticisi olamaz. Ülkesine, şehrine ve partisine hizmet için gece gündüz koşturmayı göze alamayan AK Parti'de sorumluluk üstlenemez. Bunlar mecburi vasıflardır.

ÜLKENİN KADERİ İLE AK PARTİ'NİN KADERİ İÇ İÇE GEÇMİŞTİR

Ortaya çıkan tablodan sadece AK Parti değil, ülkemiz ve şehirlerimiz de zarar görmektedir. Böyle bir durumda kaybeden sadece AK Parti değil, tüm milletimiz olmaktadır. Ülkenin kaderi ile AK Parti'nin kaderi iç içe geçmiştir. Hiçbir şahsi menfaat, kişisel kapris bu ilmi misyonun önüne geçemez. Vesayetçilerin, darbecilerin gücü yetmeyen bu partiye içeriden yaralayacak kimseye izin vermeyiz. AK Parti teşkilatlarındaki her bir kardeşimin sorumluluğuna bu gözle bakmasını istiyorum.

SEÇİM ÖNCESİNDE SEÇİMİ KAZANACAĞIZ

Girdiğimiz her seçim rövanşı olmayan karşılaşma gibidir. Önümüzdeki kritik sürecin hazırlıklarını yürütüyoruz. Kabinemizle milletimize eser ve hizmet siyasetimizi sürdürüyoruz. 81 şehirde, 85 milyon vatandaşımızın her birine ulaşma hedefiyle seçim gününe kadar çalışacağız. Kazanmak dışında ihtimalimizin olmadığı bir seçime hazırlanıyoruz. Seçim öncesinde seçimi kazanacağız.

KILIÇDAROĞLU, BAŞINI ÖNE EĞİP OTURMALIDIR

CHP'nin başındaki zat kadınları bize karşı kışkırtmaya çalışarak onları iş hayatının dışında tutmaya çalıştığımızı söylemiş. Bir de bu zatın muhafazakar genç kadınlara seslenmesi yok mu? İnsanda azıcık utanma duygusu olsa bunu ağzına alamaz. Başörtüsü hakkını ellerinden almak için AYM önünde nöbet tutan ahkam kesmek değil başını öne eğip oturmaktır. Bunlarda yalan gibi utanmazlık da diz boyu. Milletimiz inşallah şayet sokağa çıkacak yüzleri olursa orada bunlara hak ettikleri cevabı verecektir.

ELLERİNDEKİ HER KOZU İLERİ SÜRMEYE BAŞLADILAR

Bugüne kadar sosyal fay hatlarımızı harekete geçirmeye çalışmaktan, sınırlarımızı tacize, darbe girişimlerine kadar her yolu deneyenlerin artık sabrı kalmadı. AK Parti'yi tökezleterek Türkiye'yi büyük ve güçlü Türkiye rotasından çıkarmak için ellerindeki her kozu ileri sürmeye başladılar.

MASANIN ETRAFINDA OTURANLAR BELLİ AMA ALTINDA YA DA ETRAFINDA OTURANLARI NE YAPACAĞIZ?

Masanın etrafında oturanlar belli ama altında ya da etrafında oturanları ne yapacağız? Bir de masanın gizli ortaklarından yedikleri ayarlar, bölücü örgütün uzantılarından yedikleri zılgıtlar var. İnceden şantaj yapıyorlar hiçbirinin gıkı çıkmıyor. HDP'liler yetmiyor bir de sahneyi Kılıçdaroğlu çıkıyor. 'Ya bana katılın ya da önümden çekilin' diyor. Masanın üyelerinin afra tafralarını saymıyorum bile. Geçmişlerini ve tüm değerlerini yok saymak pahasına o masada oturanları milletimizin vicdanına terk ettik. Terzi kendi söküğünü dikemez de bunların diktikleri hiçbir sökük baki değil.

ENFLASYONU DÜŞÜRECEK OLAN BİZİZ

Bunlar mı terörle mücadele harekatlarını yönetecek? Bunlar mı Karadeniz'deki savaşta tarafları bir araya getirip çözümün adresi olacak? Bunlar mı sinsi tuzakların içinden çıkartacak? Bunlar mı dar gelirli vatandaşlarımızı sıkıntıdan kurtaracak? Bugün insanlarımızın geçim sıkıntısı meselesi olabilir. Bugün insanlarımızın hayat pahalılığı yükü altında zorlandığını biz de tespit ediyoruz, şunu da bilelim ki dünya nasıl bir girdaptan geçiyor... Bunu da göreceksiniz. Bütün bunlarla beraber AK Parti iktidarı olarak biz ülkenin, milletin, evlatlarımızın geleceğini tehlikeye atmaya yetecek gerekçeler değildir. Tıpkı geçen 20 yıldaki eser ve hizmetler gibi alacağımız tedbirlerle insanlarımızı geçim sıkıntısından kurtaracak olan da enflasyonu düşürecek olan da 2008'de olduğu gibi, herkesin iş ve aş sahibi olmasını güvenceye alacak olan da biziz.

HEPSİ KAĞITTAN BİRER KAPLAN

Milletimizin huzura çıktığımızda karşımıza dikilenlerin hepsinin de kağıttan birer kaplan olduğu kendiliğinden anlaşılacaktır.

İnsanlık son 2 buçuk yıldır tarihinin en geniş krizlerinden birini yaşıyor. Bu salgın dünyadaki ekonomik dengeleri altüst etti. Hemen her alanda üretim aksadı. Küresel ticaret durma noktasına geldi. Gelişmiş ülkeler dahil herkes etkilendi. Son olarak FED'in attığı adımı gördünüz. Amerika'da böyle bir adımın atılması sıradan bir olay değil. Vakitlice aldığımız tedbirler sayesinde hiçbir vatandaşımızı çaresiz bırakmadık. İlaç bulamadığı için vefat eden hemen hiçbir insanımız olmadı. Bizden daha zengin olan ülkelerde rastlanan görüntülerin hiçbiri ülkemizde yaşanmadı. Her kesimden insanımızın yanında olduk. Muhalefetin baskılarına rağmen ekonomide kontak kapatmadığımız gibi üretimi sürdürdük.

Geçtiğimiz yıl tarihimizin en yüksek ihracat rakamı olan 225 milyar doları aştık. Türkiye bu noktaya yıllık 36 milyar dolar ihracattan geldi. Hedefimiz önce 500 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak ardından bunu da ikiye katlamaktır. İhracatla beraber istihdamda önemli bir ivme yakaladık.

VATANDAŞLARIMIZIN EKMEĞİNE KAN DOĞRAYAN FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ

Petrol, doğalgaz, emtia fiyatlarındaki sıkıntılarda vatandaşımızın yanındayız. Vatandaşımızın ekmeğine kan doğrayan fırsatçılara göz açtırmayacağız. Serbest piyasa ekonomi kurallarıyla uyuşmayan fahiş fiyatlarla milletimizin rızkına uzananlara karşı düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Şu anki küresel kriz ortamından da ülkemizi alnımızın akıyla çıkaracağız.

UMUDUMUZU ASLA KAYBETMEYELİM

Mandacı ekonomistler, tetikçi akademisyenler, kifayetsiz muhterisler ne derse desin, Türkiye sağlam altyapısı, üretim gücü, insan kaynağı ve stratejik konumuyla 21 yüzyılın yükselen yıldızlarından biri olacak. Yeter ki biz bu süreçte umudumuzu asla kaybetmeyelim."

Yorumlar