Erdoğan: Rejimin, SDG ile bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan grup toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Münbiç'teki gelişmelerde rejimin, SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum" dedi.

Erdoğan: Rejimin, SDG ile bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum
Son Güncelleme: 16 Ekim 2019 Çarşamba 13:59
16 Ekim 2019 Çarşamba 13:58

 Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısı sonrasında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD ziyaret hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amerika seyahati, buraya gelecek olan heyetlerle yapılan görüşmelerden sonra değerlendirilecek bir durum. Çünkü kongredeki bu yapılan tartışmalar, müzakereler, konuşmalar; şahsım, ailem, bakan arkadaşımla ilgili olan bütün bu özellikle değerlendirmeler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne karşı çok büyük bir saygısızlıktır, haddini bilmemektir. Dolayısıyla böyle bir durum karşısında bunun değerlendirilmesinden daha doğru bir şey olamaz. Değerlendirip ondan sonra kararımızı veririz." İfadelerini kullandı.

Suriye’deki gelişmeler

“Bizim özellikle Münbiç'te olmak diye bir derdimiz yok” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim tek derdimiz var o da şudur; ama Rusya ama rejim, terör örgütü YPG/PYD'yi buradan çıkarmalarıdır. Bizim derdimiz, bu toprakları sahiplerine teslim etmektir. Biz bunu istiyoruz. Yoksa, 'Bize bunu verin' diye bir derdimiz yok.” açıklamasını yaptı.

Erdoğan, Suriye Devlet başkanı Esad ile SDG’nin anlaştığı iddiası hakkında ise “Münbiç'teki gelişmelerde rejimin, SDG ile herhangi bir anlaşması olduğuna ihtimal vermek istemiyorum" değerlendirmesinde bulundu

Halkbank iddianamesi

ABD’nin Halkbank’a yönelik hazırladığı iddianameyle ilgili Erdoğan, “O da tabii bu işlerin ne kadar duygusal olduğunun ayrı bir ifadesi. Güya bu iş kapatılmıştı. Şimdi bunu yeniden güney New York savcılığı, açmak suretiyle maalesef hukuk dışı, çirkin bir adım attılar. Onların alacağı kararları göreceğiz. Ona göre de biz tabii tedbirlerimizi olgunlaştıracağız." ifadelerini kullandı.

UEFA’nın asker selamı soruşturması

Erdoğan, Milli Takım’ın maçlarda yaptığı asker selamının UEFA tarafından soruşturulmasına ise, “Şık bulmuyorum. Böyle bir şey hayatta olmuş değil. Ben buradan çok ciddi bir şey çıkacağını tahmin etmiyorum. Olsa olsa bir kınama yapabilirler. Bunun dışında bu noktaya gelmiş bir takıma, herhangi bir olumsuz yaklaşım olmaz." İfadelerini kullandı.

Yorumlar