Elektrik ve doğal gaz faturalarında yeni dönem!

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler kapsamında elektrik ve doğal gazda, fatura okumada, Batı ülkelerinde olduğu gibi yeni bir sisteme geçiliyor.

Elektrik ve doğal gaz faturalarında yeni dönem!
Son Güncelleme: 2 Nisan 2020 Perşembe 13:54
2 Nisan 2020 Perşembe 13:52

Koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlere bir yenisi daha ekleniyor. Elektrik ve doğal gazda, fatura okumada, Batı ülkelerinde olduğu gibi yeni bir sisteme geçilecek.

Buna göre salgının yayılmasını önlemek için (gaz ve elektrik) şehiriçi dağıtım şirketi personelinin aylık düzenli fatura okuması yerine son 2 yıllık ortalama tüketim değerleri alınacak.

Örneğin, abonenin nisan ayı gaz ve elektrik tüketimi nasıl hesaplanacak?

Geçmiş, 2 yıllık dönemdeki nisan tüketimlerine bakılacak. Bu veriler çerçevesinde fatura oluşturulacak.

Salgın önlemlerinin kaldırılmasının ardından gerçek tüketimler ölçülecek. Abonenin gerçek tüketimi, faturalanan tutarın altındaysa iade işlemi söz konusu olacak. Tersi durumda ek ödeme talebinde bulunulacak.

Ne zaman başlayacak?

Sektör kaynakları, EPDK’nın bu konuda bir karar almasının beklendiğini belirterek, “Bu kararla birlikte uygulama başlayacak. Hızla uygulamaya geçilecek” dedi.

Fatura desteği

Enerji yönetimi, fatura desteğiyle ilgili olarak da çalışmalarını sürdürüyor. Gaz ve elektrik dağıtım şirketleri ile görüşmeler yapılıyor. Fatura tahsilat oranları anlık olarak izleniyor. Tahsilatta gündeme gelebilecek bir sorun, bu alana destek amaçlı hamleyi de tetikleyecek.

Yorumlar