Düzenlemeler Meclis’e geliyor

24 Şubat’ta tatile giren TBMM 23 Nisan özel oturumuyla açıldı. Meclis’in yeniden çalışmaya başlaması ile beraber 3600 ek gösterge, nafaka, hal yasası ve bedelli düzenlemeleri görüşülecek

Düzenlemeler Meclis’e geliyor
Son Güncelleme: 24 Nisan 2019 Çarşamba 10:20
24 Nisan 2019 Çarşamba 10:07

23 Nisan özel oturumu ile çalışmalarına başlayan TBMM’de yeni düzenlemeler görüşülecek. Meclisin gündeminde 3600 ek gösterge, nafaka, yeni askerlik sistemi ve hal yasası da var.

Yeni askerlik sistemi

Meclis’in gündeminde olan konular arasında yeni askerlik sistemi geliyor. Yeni askerlik sistemiyle bedelli kalıcı hale getirilecek. Ayrıca 21 günlük askerlik süresinin ardından isteyen 6 ay askerlik yaptıktan sonra terhis olacak, isteyen 6 ay daha maaşlı bir şekilde askerliğe devam edecek. Yeni sistemin bütün ayrıntıları Meclis'te görüşülecek ve karara bağlanacak.

Nafaka 5 yıl ile sınırlandırılabilir

Kamuoyunda sürekli tartışmalara neden olan süresiz nafaka sisteminde de, değişiklik gündemde. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, konuyla ilgili çalışmalarına hız verdi.

Öte yandan MHP'nin de konuyla ilgili bir teklifi Meclis'e getireceği belirtiliyor. Teklif kabul edilirse, süresiz nafaka 5 yıl ile sınırlandırılacak.

Hal yasası

Hal yasası, gıda fiyatlarının kontrol altına alınması için önemi bir adım olarak görülüyor. Bu konu da Meclis için önemli bir gündem maddesi olacak.

Yeni yasa kabzımallara kötü haber anlamına geliyor.

3600 ek gösterge

Ekonomi yönetiminin gündemindeki önemli konu başlıklarından birini de yaklaşık 1.6 milyon memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge oluşturuyor. Düzenleme yapılınca özellikle emekli maaş ve ikramiyelerinde artış olacak.

AK Parti, konuyla ilgili yaptığı açıklamada 3600 ek göstergenin seçim öncesi çıkmasının siyasi etik açısından doğru olmadığını, seçimden sonra yasanın Meclis'ten geçirileceğini belirtmişti.

Yorumlar