Diyanet'ten Yeni Rakı'nın 'Ala' isimli ürününe dava

Diyanet İşleri Başkanlığı içinde ‘ala’ sözcüğü geçen rakı firmasına dava açtı. Yeni Rakı'nın 'Ala' isimli ürünün iptali istendi

Diyanet'ten Yeni Rakı'nın 'Ala' isimli ürününe dava
Son Güncelleme: 11 Şubat 2019 Pazartesi 16:45
11 Şubat 2019 Pazartesi 14:17

Yeni Rakı’nın ‘Ala’ isimli ürününe Diyanet İşleri Başkanlığı dava açtı. Diyanet İşleri Başkanlığı dava dilekçesinde, 'ala' sözcüğü için Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan görüş istendiğini, kurulun da "Dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılmasının doğru olmadığını" bildirdiğini kaydetti.

İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi'ne avukatları aracılığıyla başvuran Diyanet İşleri Başkanlığı dava dilekçesinde, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) ve kendilerine yapılan şikayetler ile 'ala' kelimesinin alkollü bir içecekte marka olarak kullandığının anlaşıldığını anlattı.

Şikayetler üzerine 'Ala 'isminin dini bir değer ve sembol içerip içermediği hakkında araştırma yapıldığı kaydedilen dilekçede bu yönde Din İşleri Yüksek Kurulu'ndan görüş istendiği ifade edildi. Kurul tarafından 25 Ocak'ta kendilerine gönderilen cevapta "Türkçemizde her ne kadar iyi, pekiyi, anlamında kullanılmış olsa da Cenab-ı Hakk'ın sıfatlarında biri olan 'Ala'yı çağrıştırması Kur'an-ı Kerim'de sure ismi olarak geçmesi, gelenekte dini çağrışımı bulunması ve Allah Teala'nın haram kıldığı bir nesneyi övme, yüceltme anlamı taşıması yönleriyle bahis konusu ismin bir içki türüne ad/marka olarak kullanılmasının dinen uygun olmadığı değerlendirilmektedir" denildiği bildirilen dilekçede Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dini konularda en yüksek karar ve danışma organı olduğu vurgulandı.

“Hükümsüzlüğüne karar verilsin”

Bu doğrultuda markanın dini değer içerdiğinin ortaya çıktığı kaydedilen dilekçede, Sınai Mülkiyet Kanunu'nda yer alan "Dini değerleri ve sembolleri içeren işaretlerin mevcut olması halinde mahkeme tarafından markanın hükümsüzlüğüne karar verileceği" yönündeki ifadeye de atıfta bulunuldu.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın dilekçesinde "Din İşleri Yüksek Kurulu'nun dinen haram kılınan bir nesne için Allah'ın sıfatlarından birinin marka olarak kullanılması doğru değildir. Ala markasının hükümsüzlüğüne karar verilsin" denildi.

 

Yorumlar

volkan En beğenilen yorum
bu diyanet iktidara oy veren cennete gider tapusunu alır dediler o zaman nerdeydi bu diyanet yaşı küçük kızlar için evlenme fetfası veren sözde dim adamları için nerdeydi bu diyanet iktidar için camilerde oy istemedimi ulan millet cayır cayır sattı sen sustun diyanet kaç bin kişi almışsınız hayırlı olsun diyanete diyanete yatan paraları anlatsana diyanet şurda masum rakıyamı takıldın sen allah ın adı ayakkbı markaları adında bunlara niye sustun ya sahi 500 ton domuz eti ni ne yapıcaz resmi gazetede yazıyor helal diye fetfasını verirsin artık diyanet millet gözünü açtı sen rahat ol diyanet siz şimdi dersiniz ki tövbe ederim allah herşeyi affeder af feder amenla ama kul hakkıyla gelme diyor birde işi bilensin diyanetsin cehennemde ver coşkuyu ver coşkuyu :) güzel ins