Borsada kayıp sürüyor: Devre kesici üçüncü kez devrede

Geçen haftanın son işlem gününde hızla inişe geçip ardından iki kere devre kesici uygulanan borsa tarafında yeni hafta yine olumsuz bir tabloyla başladı. Satışların hızlanmasının ardından haftanın ilk gününde üçüncü kez devre kesici uygulandı.

Borsada kayıp sürüyor: Devre kesici üçüncü kez devrede
Son Güncelleme: 20 Aralık 2021 Pazartesi 17:51
20 Aralık 2021 Pazartesi 16:50

BIST 100 endeksinde Cuma günü yaşanan sert düşüşün ardından, endeks yeni haftanın ilk işlem gününe dalgalı seyirle girdi. Bloomberg HT'de yer alan habere göre; BIST 100 endeksi yeni haftaya yüzde 3,71 düşüşle 2 bin 7 puandan başladı. Ardından endeks yüzde 1'in üzerinde yükselişle artıya geçti. Endekste takip eden bölümde ise satışlar hızlandı ve saat 15:53 itibarıyla 'Endekse Bağlı Devre Kesici Sistemi' devreye girdi. Borsa Pay Piyasasındaki tüm sıralarda, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasasında işlem gören pay ve pay endekslerine dayalı sözleşmelerde ve Borçlanma Araçları Piyasası Pay Repo Pazarı'nda işlemler geçici olarak durduruldu.

'YUKARI ADIM KURALI'

Borsadan yapılan açıklamada işlemlerin 16:23'te tekrar başlayacağı belirtildi. Borsa İstanbul yönetimi piyasalar açılmadan önce BIST 50 endeksindeki paylarda açığa satışa bugün için 'yukarı adım kuralı' getirildiğini duyurmuştu. Buna göre; açığa satış işlemi yapılabilen paylarda açığa satış işlemi, açığa satışa konu olacak sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen işlem fiyatından daha yüksek bir fiyat üzerinden gerçekleştirilebilecek. Açığa satışa konu olan sermaye piyasası aracının en son gerçekleşen fiyatının bir önceki fiyattan daha yüksek olması halinde açığa satış işlemi en son gerçekleşen fiyat düzeyinden de yapılabilecek.

3 GÜN İÇİNDE 3. DEVRE KESİCİ

Geçtiğimiz Cuma günü BIST 100 endeksinde yüzde 5'e ulaşan yaşanan sert kayıp sonrası 16:24'te ve 16:54'te olmak üzere iki defa devre kesici devreye girmişti. Devre kesicinin şimdi bir kez daha devreye girmesiyle yalnızca üç gün içinde üçüncü kez uygulanmış oldu.

DEVRE KESİCİ NEDİR?

Borsalarda işlem yapan yatırımcıların belirlenen sınırları aşan fiyat dalgalanmalarından negatif etkilenmemesi için ani fiyat dalgalanmalarından koruyan sisteme 'devre kesici' adı verilir. Bir senet fiyatında yüzde 10 yükseliş ya da yüzde 5 düşüş meydana geldiğinde devre kesici müdahil olur ve bütün emirleri iptal eder.

Otomatik Seans Durdurma Sistemi (Devre Kesiciler) özetle; Sürekli İşlem Bölümü'nde fiyat değişiminin eşik değeri aşması durumunda işlemlerin geçici süre durdurulması ile emir toplama aşamasına alınması durumudur.

Devre kesici, anlık olarak endekste kayıpların oluşması ile tetiklenerek yatırımcıların panik işlemleriyle zarar görmesini en aza indirmek için kullanılıyor.

Yorumlar