DEAŞ’ın sözde dış güvenlik sorumlusu Adana’da yakalandı

Terör örgütü DEAŞ’a yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 7 zanlıdan 2’si tutuklandı. Tutuklanan zanlılardan birinin, örgüt liderleriyle irtibatları sağladığı öne sürüldü.

DEAŞ’ın sözde dış güvenlik sorumlusu Adana’da yakalandı
Son Güncelleme: 17 Nisan 2021 Cumartesi 10:53
17 Nisan 2021 Cumartesi 10:49

Adana Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, DEAŞ terör örgütünün kentteki faaliyetlerinin tespit ve deşifresine yönelik olarak İstihbarat Şube Müdürlüğü ile koordineli olarak çalışma başlattı.

Yapılan bu çalışmalarda, polis Suriye ve Irak’ta DEAŞ terör örgütü içerisinde savaşçı, güvenlik/infazcı, İstihbaratçı, sözde emir şeklinde faaliyet gösterdikleri öne sürülen zanlıların Adana’ya geldiği belirlendi.

ŞAFAK VAKTİ BASKIN

 

Polis çalışmayı derinleştirdiğinde 3’ü Suriye 4’ü ise Irak vatandaşı olmak üzere toplam 7 şüphelinin yakalanması, suç ve suç unsurlarının tespiti amacıyla 13 Nisan günü şafak vakti 300 polisle 10 adrese eş zamanlı baskın yaptı.

Yapılan baskında özel harekat polisi koçbaşıyla kapıları kırarak evlere girip, 7 zanlıyı da gözaltına aldı.

HEM SÖZDE EMİRİ HEM DE DIŞ GÜVENLİK SORUMLUSU

 

Polisin yaptığı sorgulamada, Yusuf Abdulkerim Yusuf Neccar (33) isimli şahsın Irak’ın Telefer şehrinde istihbarat polisi olarak görev yaparken şehri DEAŞ işgal edince terör örgütünün saflarına geçip sözde Musul emiri olduğu, terör örgütünün dış güvenlik sorumlularından biri olduğu ortaya çıktı.

Ayrıca zanlının, terör örgütü DEAŞ’ın Türkiye, Suriye ve Avrupa’daki liderleri ile irtibatlı olduğu da belirlendi.

Yezen El Selami (24) isimli zanlının ise terör örgütü içinde silahlı faaliyetlerde bulunduğu belirledi. 7 zanlı, sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

2 DEAŞ’LI TUTUKLANDI

 

 

Zanlılardan Yezen El Selami ve Yusuf Abdulkerim Yusuf Neccar mahkemece tutuklanırken, 1’i adli kontrol şartıyla 4’ü ise savcılıktan serbest kaldı.

Serbest kalan zanlılar sınır dışı edilmek üzere Adana İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildi.

Yorumlar